Kalkınma Ajansı kazan kaldırdı

{nomultithumb}<Gazete Yenigün 26.12.2006>

İzmir Kalkınma Ajansı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda düzenlenen toplantısında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan İzmir Kalkınma Ajansının iki yıllık yol haritası tartışmalara yol açtı…. Ankara’nın verdiği kararların kendilerini bağlamayacağını söyleyen üyeler İzmir’in kendi başına kakar alabilmesini ve merkezden gelecek kararlara yön verilebilmesini istedi. Uzun tartışmalar sonunda biten toplantıda plan geri çekildi.
 
16 Milyon YTL için mi buradayız
NMC Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim Danışmanı Ali Nail Kubalı kurulan ajansın kendi kararlarını alması gerektiğini belirterek, “ Kalkınma ajansı merkezi hükümetin aldığı kararlara yön vermelidir. Bakanlıklardan birinin yatırım yapacağı zaman biz adres göstermeliyiz. Yatırımların öncelik sırasını da biz belirlemeliyiz. Burada 100 kişi bütçede bulunan 16 milyon YTL para için mi bir araya geldi. Bu kadar parayı biz zaten kendi firmalarımızda yönlendirebiliyoruz. Alınacak kararlar hükümetin yatırımlarına yön vermeyecekse zamanımı boşuma kaybetmem. Bizim amacımız şehrin 20–30 yıl geleceğini etkiyecek kararları sağlıklı şekilde almak. Yirmi günde yapılan çalışma ile bir sonuca ulaşamayız 10 kez ölçüp 1 kez biçmeliyiz” diye konuştu.
 
Planlara tecavüz var
ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, “Hazırlanan planın iç tüzüğü yok. Kurul üyeleri bürokrasinin egemenliği altında iş yapmıyor. Bakın 100 kişi işini bırakıp buraya geldi. Bu plan taslağı ayrı bir meclis gündem maddesi olarak tartışılmalıdır. Plan valilik ve belediye planına bakılarak hazırlanmış burada örnek alınan planlara tecavüz var. Planın temelinde hazırlık yapılmalı neler yapılabileceği gözden geçirilmelidir” diye konuşurken İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli ise mecliste katılımcılara bilgi veren Devlet Planlama Teşkilatı Uzmanı Murat Kara’ya dönerek “ Bu plan taslağını DTP internet sitesini açarak biz de yapabilirdik. Antalya’da olan liman potansiyeli İzmir’de de var yapacağımız plan başka illere örnek olmalıdır. Şehrin 50 yılını düzenleyecek olan bu plan oldubittiye getirilmemeli, yaptık oldu denmemelidir” diye konuştu.
 
Plan geri çekildi
İzmir’in iki yılda yapacağı çalışmaların yanında geleceğini de ilgilendirecek plan taslağı hakkında bilgi veren Vali Köksal öncelikle yer sıkıntısından bahsetti. “Göçebe kuşlar gibi bir oraya bir buraya gidiyoruz. Devlet Malzeme Odası’nın binasını kiralamak için uğraşıyoruz. Kendi mekanımızda ortak fikirlerin meydana çıkması için bir araya gelmeliyiz” diye konuşurken planın sadece taslak halinde olduğunu, hukuki geçerliliğinin olmadığını ve  üzerinde değişiklik yapılabileceğini belirtti. Köksal, “Bölgesel planlamalar Ankara’dan yapılıyordu. Doğal olarak Balçova’daki güzellik Kiraz’daki sıkıntı bilinmiyordu. Fakat kurulan bu ajan ile sorunlar yerinde tespit edilecek. Bana göre yapılan bu çalışma ajans adına en verimli çalışmadır. Herkes aklında olanı rahatlıkla söylemelidir. Ne kadar çok fikir olursa o kadar iyi olur. Planın 1 hafta 10 gün gecikmesi ile bir şey olmaz” diye konuştu. DPT tarafından hazırlanan planın sunumunu yapan Doç. Murat Kara’nın tüm ısrarlarına rağmen geri çekilen plan meclis tarafından tek olarak tartışılmak kaydı ile başka zamana kaldı.
 
Aceleye getirmiyoruz
İzmir Ön Bölgesel Gelişme Planı’nı aceleye getirme gibi bir niyetleri olmadığını söyleyen Kara, “ Proje çalışmalarına 2007 yılında başlanması gerekiyor. Bir iki hafta geç olabilir önemli olan fikir birliğinin olması bizim amacımız zaman kaybının olmaması” diye konuştu