Kale’de büyük dönüşüm

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “kentin nefes alacağı” bir alan olarak yeniden düzenleyeceği Kadifekale heyelan bölgesindeki 450. sağlıksız binayı da yıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “kentin nefes alacağı” bir alan olarak yeniden düzenleyeceği Kadifekale heyelan bölgesindeki 450. sağlıksız binayı da yıktı.
İZMİR – Kent dönüşümü çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale Heyelan Bölgesi’nde kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan binaların yıkımına büyük hız verdi.

Yıkımların, bölgede oturan vatandaşların Uzundere’deki konutlara taşınmaya başlamalarından sonra hız kazandığı bildirildi. 2007 yılında başlanan yıkımlarda 7 adet, 2008’de 118 adet, 2009’da 96 adet heyelan bölgesindeki ev yıkılırken, 2010 yılının Haziran ayından bu yana yıkılan ev sayısı 229’a ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin heyelan bölgesinde yıktığı toplam ev sayısı böylece 450’ye ulaşmış oldu. Bölgede kademeli olarak 1968 konutun  yıkılacağı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 1977 yılında Bakanlar Kurulu Kararı’yla “Afete Maruz Bölge” ilan edilen bölgeye yeniden bina yapılmasının kesinlikle mümkün olmadığının da altını çizdi.

Son olarak Altay Mahallesi’ndeki evleri de yıkarak bölgeyi temizlemeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, devam edecek olan yıkımlarla yoldan denizin daha açık bir şekilde görünmesine de imkan tanıdı. Halen yıkımların devam ettiği heyelan bölgesinde bulunan vatandaşların bir kısmı konut bedelini nakit olarak almayı tercih ederken, bir bölümü ise Uzundere’de Toplu Konut İdaresi (TOKİ)  tarafından yaptırılan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan toplu konutlara yerleşmeye başladı.
Bakanlar Kurulu’nun “Afete Maruz Bölge” ilan ettiği İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerindeki 1968 konut için 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı.
Rekreasyon alanı olacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale Heyelan Bölgesi’nde oturan vatandaşların Uzundere’deki konutlara taşınmalarının ardından, Kadifekale İzmir’in yeni cazibe merkezlerinden biri haline getirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan plana göre, Kadifekale Heyelan Bölgesi’nde yer alan konutların taşınmasından sonra, bölge rekreasyon alanı olarak yeniden düzenlenecek.
Kaynak: Ege'de Sonsöz.com – 06.08.2010 {nomultithumb}