Kaldırımlar tuzak

Bedensel engelli Kübra Çiğdem Lilley, kaldırımlardan engellilerin rahatça yararlanmalarını sağlayacak rampalar yapılması için imza kampanyası açtı.

BEDENSEL Engelli Kübra Çiğdem Lilley (42), İzmir’deki kaldırımlardan engellilerin rahatça yararlanamadığını, evlere hapsolduğunu söyledi. Lilley, 15 gün sürecek kampanyanın ilk gününde 4 bin 934 imza topladı. Lilley, amacının 50 bin imza toplayarak belediyeleri harakete geçirmek olduğunu söyledi. Alsancak Talatpaşa Bulvarı’ndaki evinden sokağa çıktığında, tekerlekli sandalyesi ile kaldırımlardan istediği hiçbir yere gidemediğinden yakınan Lilley, "İzmir’in en modern semti olan Alsancak’ta bile kaldırımlar engelliler için tehlikeli tuzaklarla dolu. Kaldırımlarda ya rampa yok ya da rampalar kanaletlere iniyor. Kanaletlere, engelsiz insanlar bile takılıp düşerken, engellilerin tek başlarına mucizesi olanaksız" diye konuştu.

SORUNLAR AŞILABİLİR

Talatpaşa Bulvarı’ndan Kordon’a bile gidemediğinden yakınan Lilley, 15 gün boyunca yapacağı imza kampanyasıyla konuyu gündeme taşımayı amaçladığını belirtti. Ankara’da benzer bir kampanyayla belediyenin harekete geçirildiğini dile getiren Lilley, İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediye başkanlarını da duyarlı olmaya çağırdı. Lilley, "İmzaları belediye başkanlarına götüreceğim. Engelliler için kaldırımları ve yollar engellerle dolu. Duyarlı davranarak bu sorunlar aşılabilir" dedi. Lilley, ilk gün sonunda 4 bin 934 imza topladı.

Ayakta duramıyoruz kayıtdışı bitmeli

İŞ hayatına 1996 yılında pazarlamacı olarak başlayan ve ardından Egomod’u kuran Erol Sandallı, "Kayıtdışı bir penyede Çin’den gelen de 5 YTL. Kayıt altındaki firmalar ise yüzde 50 daha maliyetli üretim yapmak zorunda. Bu şartlarda ayakta kalmak mümkün mü?" dedi. Bu zorluklara karşı ayakta durabilmek için markalaşmak zorunda olduklarını anlatan Sandallı, anca kalite ve istihdamdan taviz vermeyeceklerini kaydetti.

İÇ PİYASADA HAYAT KALMADI

Son yıllarda Çin tehdidinin tekstil sektöründe de belirgin şekilde görüldüğünü anlatan Sandallı, bu yüzden ilerisi için pek ümitli olamadıklarını anlattı. Sandallı, "Çin’le rekabet edilemiyor. Birçok fabrika kapanıyor. İzmir’in tekstil merkezi Mimar Kemalettin Caddesi’nde kapanan firmalara her gün bir yenisi ekleniyor. 80 kişi olan ve iş durumuna göre zaman zaman 130’a yükselen çalışanlarımızla ihracata yöneldik. İç piyasaya mal dikemiyoruz. İç piyasa bitti" diye konuştu.

Hürriyet Ege – 30.04.2007 {nomultithumb}