Kafalar limanın kaderiyle meşgul


Kafalar limanın kaderiyle meşgul

İzmir'in sürekli gündeminin ilk maddesi EXPO. İkinci sırayı ise limanın özelleştirmesi işgal ediyor.
Anımsanacağı gibi özelleştirme ihalesini 1 milyar 275 milyon dolara Global-Hutchison-EİB (Ege İhracatçılar Birliği) ortak girişim grubu kazanmış, özelleştirmeye karşı çıkan Liman-İş Sendikası ve Mümtaz Hoca (Mümtaz Soysal) Danıştay'a gitmişlerdi. Danıştay ara kararla yürütmeyi durdurdu. Davanın bütünü 13. Daire'de sürüyor.
Liman, İzmir için de, ülke için de çok önemli. Anadolu'nun ihracat kapısı. İstihdam yönüyle de vazgeçilmezliğe sahip. Destek ve hizmet birlikleriyle birlikte 90-100 bin insana iş imkanı sağlıyor.

YATIRIM ŞART
Şu anda limanın kapasitesi bir milyon TEU. Bu haliyle bile Doğu Akdeniz'in en büyük ihracat limanı. Ancak şu andaki 1 milyon TEU'luk kapasitenin 2 milyon TEU'ya çıkarılması şart. Kamunun da, ihracatçıların da görüşü bu. İhaleyi üstlenenlerin hem düşünce, hem proje bazında kapasite artırımına hazır oldukları görülüyor. Kapasite artırımının yanı sıra limandaki derinliğin 10 metreden 15 metreye çıkarılması da şart. Bu şart yerine getirilmeden büyük yük gemilerinin gelmesi olası değil.
Devletin, limanı yeni teknolojilerle geliştirecek ve büyütecek parası yok. Devlette kalması halinde, kapasite artırımı da, modernizasyonu da hayal olmaktan öteye geçemez.

HİZMET PAHALANDI
Özelleştirme süreci uzayıp giderken TCDD Liman İşletmeleri geçen ay bazı hizmetler için ücret tarifesi koydu. Boş konteynerlerin muayenesi için 3 dolar, dolu konteynerlerin muayenesi için 9 dolar ücret isteniyor. Ayrıca konteynerlerin bakım ve istiflenmesi için de 5 dolar alınacak.
Bu hizmetler daha önce ücretlendirilmiyormuş. Bu nedenle ihracatçı, gemi işletmeleri ve acentelerden büyük gürültü koptu.
Bürokratlar, "Hizmet veriliyorsa, karşılığı alınır" diyerek, "Beleşçiliğe alışan" ihracatçı, gemi işletmecisi ve acenteleri insafa davet ediyorlar.

Çandarlı'ya 1 milyar dolarlık liman
Bizim yöre, limancılık ve tersanecilik yönünden geri. Aliağa'ya bağlı Çaltıdere'de yat ve tekne imalatı yapacak bir tesis için ilk adım atıldı. Milli Emlak, ilgili kooperatife 600 dekarlık alan tahsis etti.
Tabii ki bunlar güzel haberler, seviniyoruz. Ancak, yeterli değil.
Bölge, Kuzey Ege Limanı hayata geçirilmeden rahat nefes almaz. Kuzey Ege Limanı'nın yeri belLi, Çandarlı. Proje, 1976'dan beri devletin kasasında. Ne yazık ki bugüne dek tek bir adım atılmış değil.
Oysa bu 30 yılda neler değişti neler. Tek başına İzmir ve Ege ihracatını 30'a katladı.
Alsancak Limanı, hem güdük, hem de kent merkezinde kaldı. Ulusal ve küresel ölçekte artan yük ihtiyacına cevap vermek için, artık İzmir limanına alternatif bir liman yapmak şart. Üçüncü kuşak, Panamax-Post Panamax tipi transit gemilerin yüklerini boşaltabileceği, depolayabileceği bir limanımız yok. Çandarlı bu nedenle de ayrıca gerekli.

İNŞALLAH GERÇEKLEŞİR
Liman alanı 400 tesisin kurulacağı ve yaklaşık 60 bin kişinin doğrudan istihdam edileceği ALOSBİ'ye çok yakın. Yani Kuzey Ege Limanı, Türkiye'nin özel sektör eliyle yapılan en büyük Organize Sanayi Bölgesi olan ALOSBİ'ye de büyük avantaj sağlayacak.
Kuzey Ege Liman projesi, yanında bir tersane ile birlikte planlanıp gerçekleştirildiğinde Edremit'ten İzmir'e geniş bir bölgeye hayat verecek.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, geçenlerde Çandarlı'yı telaffuz etti, 1 milyar dolarlık yatırımdan söz etti. İnşallah gerçekleşir.
AKP iktidarı İzmir'in gönlünü almak istiyorsa, küçük işlerle değil bu gibi projelerle ilgilenmeli.

Yeni Asır / 06.03.2008