Kadifele’de hala belirsizlikler var

Kadifele’de hala belirsizlikler var

 

TOKİ’nin para istemesinin yanı sıra vatandaşlar da dava çıyor
Afet bölgesinde bulunan Kadifekale ve 5 mahallede yaklaşık 500 dönümlük alanında yaşayanları, Uzundere’ye nakletme sürecinde ortaya çıkan belirsizlikler sürüyor.

TOKİ yetkililerin konutlardan para alınacağını açıkladıktan sonra, Büyükşehir ve Konak belediyeleri Ankara’da girişimlerde bulundu. Girişimlerin ardından, resmen olmasa da TOKİ’nin, daha önce Uzundere’de yapılan 3 bin 80 konut için 72 Milyon YTL para isteğinden vazgeçmeyi kabul ettiği bildiriliyor.
En değerli arazi
Uzundere’de yapılan konutlar ile Kadifekale’de boşaltılacak alanın karşılıklı takas edileceğini belirten Tunçağ, “Biz Uzundere’de binaları alıyorsak, İzmir’in en iyi manzarasına ve imkanına sahip olan yeri kendilerine veriyoruz. TOKİ’ye geçecek arazide ve daha sonra burada yapılacak rekreasyon alanında çay bahçesi ve kafeteryalar işletebilir. Son görüşmelerde konu karşılıklı anlaşmaya doğru gidiyor. Henüz net bir şey olmasa da Uzundere’deki konutlar ile Kadifekale’de bulunan araziyi bedelsiz karşılıklı vereceğiz” dedi.
İkna edilemediler
Kadifekale’de yaşayan vatandaşlar için her Cuma düzenlenen Uzundere ikna turları da bir pek işe yaramadı. İlk etapta taşınacak binin üzerinde vatandaşın 600’ü kamulaştırma ve şartları beğenmediği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Belediyeye karşı açılan davalar bölgede bulunan art niyetli insanların da baskısı ile artarken, işyeri sahipleri başta olmak üzere çok katlı konutları olup da Uzundere’den sadece bir daire alabilen mülk sahipleri dava açanların içinde çoğunlukta bulunuyor.

Yenigün / 11.01.2008 {nomultithumb}