Kadifekale’nin hali Başbakan’ı üzüyor

Erdoğan, çarpık yapılaşmanın en çarpıcı örneklerinden Kadifekale'nin İzmir'e yakışmadığını söyledi, "Modern hale getirmemiz lazım" dedi

ELİF DEMİRCİ DHA {nomultithumb}04.03.2007

İzmir'in kanayan yarası çarpık yapılaşma Başbakan'ın da tepkisini çekti. Bir dizi açılış için gelen Recep Tayyip Erdoğan, Karşıyaka Spor Salonu'nda partililerle yaptığı toplantıda bu sorunu gündeme getirdi. Erdoğan, Kadifekale'yi örnek gösterdi, şunları söyledi: "Burası bana yaka silktirdi. Bu rezillik İzmir'e hiç yakışıyor mu?"
Başbakan kentle ilgili tespitlerini şöyle sürdürdü: "Yamanlar da durum pek farklı değil. Buralarda oturanları mağdur etmeden, kentsel dönüşüm projeleriyle yapacağımız planlı, düzenli binalara taşımamız gerekiyor. Bu alanları modern hale getirmemiz lazım. Bu görüntü Türkiye'ye yakışmıyor, İzmir'e yakışmıyor, Karşıyaka'ya yakışmıyor. Tüm bunları el ele vererek yapacağız."
Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin büyükşehirlerdeki gecekondu sorununa karşı toplu konut hamlesi başlattığı dile getirdi. "İzmir de bundan nasibini aldı. Ayrıca sağlık kentleri kuracağız. Beyda€ Barajı'nı en kısa zamanda bitirip Ödemiş Ovası'na su vereceğiz" dedi.

Seçim talimatları da verdi
Erdoğan, AKP'lilere seçim için şimdiden talimatlar da verdi. Sandıklara sahip çıkılmasını istedi, ''İzmir'de 9 bini aşkın sandık var. Her sandıkta 9 kişi istiyorum. Bu 81 bin kişi demek. Bunun 27 bini partinin ana kademedeki yöneticilerinden, 27 bini kadınlardan, 27 bini gençlerden oluşmalı. 4 milyon genç ilk kez sandığa gidecek. Bu gençler muhtarlıklara giderek seçmen listelerini kaydolmalı. Siz oy kullanamazsanız biz yanarız. Sandığınızda bulunan seçmenlerle adam adama markaj usulüyle çalışacaksınız. Onlara yaptıklarımızı anlatacaksınız. Çünkü bunlar anlatılmıyor. Halk, hükümetin yaptığı hizmetleri bilmiyor'' diye konuştu.
Dün bazı açılışlar gerçekleştiren Başbakan, bugün de 19 yılda tamamlanan Kuzey Çevre Yolu, 7 okul ve Behçet Uz Çocuk Hastanesi ek binasını hizmete sunacak, akşam da ayrılacak.