Kadifekale’de yıkılan bina sayısı bine ulaştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'kentin nefes alacağı' bir alan olarak yeniden düzenleyeceği Kadifekale heyelan bölgesinde yıkılan binayı sayısı bine ulaştı. Kent dönüşümü çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinde kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan binaların yıkımına büyük hız verdi. Yıkımların, bölgede oturan vatandaşların Uzundere'deki konutlara taşınmaya başlamalarından sonra daha da yoğunlaştığı bildirildi.
2007 yılında başlanan yıkımlarda 7, 2008'de 118, 2009'da 96 ev yıkılırken, 2010 yılının Haziran ayından bu yana yıkılan ev sayısı 779'a ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin heyelan bölgesinde yıktığı toplam ev sayısı böylece bine ulaşmış oldu. Bölgede kademeli olarak 968 konutun daha yıkılacağı bildirildi.
Yıkımlarla ilgili değerlendirmede bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu planlı, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamanın, insanların en temel haklarından birisi olduğunu ve göreve geldikleri günden itibaren temel stratejilerini bu ana tema üzerine oturttuklarını söyledi.

KALE ORTAYA ÇIKTI
Son olarak İmariye mahallesindeki evleri yıkarak bölgeyi temizlemeye başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, devam edecek olan yıkımlarla yoldan denizin ve Yeşildere Caddesi'nden Kale'nin daha açık bir şekilde görünmesine de imkan tanıdı. Halen yıkımların devam ettiği heyelan bölgesinde bulunan vatandaşların bir kısmı konut bedelini nakit olarak almayı tercih ederken, bir bölümü ise Uzundere'de Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan toplu konutlara yerleşti.

Genç işadamlarından Kocaoğlu'na ziyaret

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) yeni yönetimi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Başkan Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz Kasım ayı başında yapılan genel kurul ile iş başına gelen Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan 15 kişilik heyeti kutlayarak yeni görevlerinde başarılar diledi. Kentte hayata geçirilen ve başlatılacak projelerin de konuşulduğu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Kaynak: Yeni Asır – 09.12.2010 {nomultithumb}