Kadifekale’de ilk yıkımlar başladı

Büyükşehir Belediyesi’yle uzlaşan vatandaşların evleri yıkılıyor. Bin 968 konut için kamulaştırma kararı alınan bölgede, yeni bir yeşil alan oluşturulması öngörülüyor

İZMİR Milliyet EGE -24.09.2007{nomultithumb}

1978 yılında, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla ‘afete maruz bölge’ ilan edilen Kadifekale ve çevresinde ilk yıkımlar başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ilk kazmayı, kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan vatandaşların evlerine vurdu. Bu aileler, Uzundere’de, TOKİ’nin inşa ettiği toplu konutlara taşınacak. Taşınmazların devri ve kamulaştırma bedellerinin ödenmesi işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

İsteyene konut, isteyene nakit
Proje kapsamında; İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerini kapsayan heyelan bölgesindeki bin 968 konutun yıkılması, bu alanın yeşillendirilmesi öngörülüyor. İsteyen vatandaşların toplu konutlara taşındığı, dileyenlerin de evlerinin karşılığında nakit aldığı kaydedildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm projesiyle Türkiye’ye örnek olmak istediklerini söyledi. Dönüşüme ‘en riskli’ bölgelerden başladıklarını belirten Kocaoğlu, ''Bunu yaparken, işin sosyal boyutunu da gözardı etmiyoruz. Her ne koşulda olursa olsun, evlerini taşıyacağımız bu insanların önüne, yaptıkları işi devam ettirecek ve geçimlerini sağlayacak formülü de üretip koymamız lazım. ‘Ben size bu evi yaptım, gelin burada oturun’ demekle iş çözülmüyor. Bu insanları 10-13 katlı apartmanlara yerleştirirken, kentsel dönüşümün aslında bir ‘sosyal dönüşüm’ projesi olduğunu da çok iyi biliyoruz'' dedi. Projenin özünün, sosyal donatı alanları yaratmak ve şehre yeni yeşil alanlar kazandırmak olduğunu dile getiren Kocaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: ''İzmir’in çevresi sağlıksız konutlarla dolmuş ve yeşili yok edilmiş. Bu görüntüyü, ‘kent ormanı+konut’ formüliyle değiştirmek istiyoruz, değiştireceğiz de…''
Uzundere’deki toplu konut alanında midye işleme tesisleri, pazaryeri, çok amaçlı salon, spor, bilgisayar-kütüphane alanları ile diğer sosyal tesisler de bulunuyor.