Kadifekale zirvesi

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Kadifekale ile Ballıkuyu’da heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek, taşınacakları çağdaş konutlar hakkında bilgi verdi.

İKİ başkan, boşaltılacak alanın imara açılacağına ilişkin söylentilerin asılsız olduğunu, bölgenin ağaçlandırılacağını açıklayarak, ‘‘Burası sizden alınacak. Buraya villalar yapılacak’ düşüncesini kafalarınızdan atın. Böyle bir şey yok. Yasal olarak afet bölgesi olan bir yere hiç kimse bir çivi bile çakamaz’ dedi.

Kocaoğlu’ndan vatandaşa garanti

YAKLAŞIK bin kişinin katıldığı toplantıda iki başkan, vatandaşlarca merak edilen sorulara yanıt verdi. Kocaoğlu, ‘Hem Büyükşehir Belediyesi hem Konak Belediyesi hem de TOKİ, bu iş için kendi bütçelerinden çok büyük para ayırdı. İzmir gibi Türkiye’nin 3. büyük kentinde, tarihi Kadifekale’nin altında, heyelan bölgesinde herhangi bir toprak kaymasından dolayı olumsuz olaylar olduğunda bunun hesabını ne hükümet, ne belediye ne de İzmir halkı dünya kamuoyuna veremez. Sizin evlerinizin değeri neyse, bunun karşılığını alacaksınız. Evleriniz fay hattı üzerinde. Sizi, yaşadığınız yerden daha kötü bir yere götürmüyoruz. Yeni konutlarda, eğitimden spora kadar her türlü tesis inşa edilecek’ diye konuştu.

26.06.2007 – Star Ege