Kadifekale için SON ÇAĞRI

Heyelan bölgesinden Uzundere’deki toplu konutlara taşınacak vatandaşlar için son başvuru günü…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinden Uzundere’deki toplu konutlara taşınacak vatandaşlarla yapılan görüşmeleri tamamladı. 2508 hak sahibinden 1700 kişi ile uzlaşıldı. Uzlaşma sağlanamayan taşınmazlar için son başvuru günü bugün.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel yenileme çalışmaları çerçevesinde Kadifekale heyelan bölgesindeki 1968 konutun boşaltılarak yeşil alana dönüştürülmesi ve burada oturan vatandaşların Uzundere’deki toplu konut alanlarına taşınması projesinde son aşamaya geldi.

 

Bugüne kadar 1700 kişi ile uzlaşma sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, son görüşmelerini (16 Mayıs 2008 Cuma) bugün mesai bitimine kadar devam ettirecek. Uzlaşma sağlanamayan taşınmazların bedelleri, Kamulaştırma Yasası gereği mahkeme tarafından tespit edilecek. Yasaya göre mahkeme sonucu tespit edilen kamulaştırma bedelinin, “hak sahibinin banka hesabına yatırılması” zorunlu olduğundan, mahkeme yolunu tercih edenler Uzundere’deki konutlardan alma hakkını kaybedecek.

Türkiye’ye örnek olacak

Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi, heyelan bölgesinde bulunan ve kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan vatandaşların evlerini yıkmaya başladı. Bu kapsamda şu ana kadar farklı katlarda 45 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Uzlaşmaya varılan ve halen içerisinde oturulan konutlar ise Uzundere konutlarının tesliminden sonra yıkılacak.

Heyelan bölgesinde kalan konutların kademeli olarak yıkılacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Tehlikeli binalarda yaşayan vatandaşlarımız daha güvenli konutlara taşınacaklar. Bu sosyal dönüşüm projesiyle Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Bu bölge, 1978 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile afet bölgesi ilan edilmiş bir bölge ve vatandaşlarımızın can güvenliği açısından risk taşıyor. Bizim öncelikli hedefimiz, hemşehrilerimizin sağlıklı konutlarda, sağlıklı koşullarda yaşamalarını gerçekleştirmek ve can güvenliklerini sağlamaktır. Bunu yaparken, işin sosyal boyutunu da göz ardı etmiyoruz” diye konuştu.
"Mağdur olmasınlar"

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki açıklaması şöyle:

“Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile yaptığımız protokol gereği, konut tercihinde bulunmayan hak sahiplerinin konutları TOKİ’ye devredilecektir. Oysa söz konusu konutlar ‘arsa bedelsiz’ ve sadece inşaat maliyeti üzerinden verildiği için, bize göre, konut almayan vatandaşlarımızın ciddi bir mağduriyeti olacaktır. Bu nedenle, uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerimizin, 16 Mayıs 2008 Cuma günü mesai bitimine kadar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne müracaat ederek konut veya bedel tercihi yapma konusunda ‘yazılı beyanda’ bulunmaları gerekmektedir. Konut tercihi yapan vatandaşlarımızın konutları, hak sahiplerine dağıtılacak şekilde ayrılacaktır. Kadifekale heyelan bölgesinde oturan yurttaşların yararlanması amacıyla yaptırılan Uzundere Toplu Konutları, hak sahiplerine “maliyet fiyatları ve kalan borcun 15 yıl taksitlendirilmesi” gibi çok cazip koşullarla verilmektedir. Sağlıklı bir kentsel dönüşüm adına büyük önem verdiğimiz bu sosyal projenin, hak sahipleri mağdur edilmeden başarıya ulaşabilmesi, en büyük dileğimizdir.”

Vatandaşlar ne diyor?

Evimde çatlaklar vardı

Uzlaşmak için Büyükşehir Belediyesi’ne gelen vatandaşlardan Suphi Özel, heyelan bölgesinde bulunduklarından sürekli tedirginlik içinde yaşadıkları söyledi. 20 yıldır Kadifekale’de oturduğunu ve artık Uzundere’deki yeni binalara geçmek istediğini belirten Özel, “Heyelan bölgesinde olduğumuz için evimde çatlaklar var. Bundan sonra Uzundere’de yapılan yeni konutlarda oturacağım için mutluyum. Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Önce can güvenliği

Son uzlaşmacılardan Kazım Adıkdı da, Kadifekale’deki evinden ayrılacağı için mutlu olduğunu söyleyerek “Hem kızım Şengül ailesiyle hem de ben ve eşim, 20 yıldır Kadifekale’de yaşıyoruz. Evimizde çatlaklar var. Tamir ediyoruz tekrar çatlıyor. Bunun için Uzundere’deki konutlara geçmeyi istedik. Kızım da biz de Uzundere’de iki ayrı daireye geçeceğiz. Can güvenliğimiz daha önemli. Yeni binalarda oturacağımız için mutluyum” diye konuştu.