Kadifekale halkı istimlaka direniyor

 

 

Bir yanda kentsel dönüşüm projesi, bir yanda da isyan eden vatandaşlar…
Kadifekale’de Uzundere’ye taşınması istenen iki bine yakın aile, evleri için Değer Tespit Komisyonu’nun belirlediği rakamları komik ve taraflı buldu. Vatandaşlar kamulaştırmaya karşı direniş başlattı
<MEHMET EMİN AL>
TOKİ tarafından yapılan konutlara taşınmaları için evleri belediye tarafından kamulaştırılmak istenen Kadifekaleliler isyanda. Kamulaştırma için oluşturulan Değer Tespit Komisyonu’nun adil davranmadığını iddia eden Kaleliler, evlerine biçilen değerden memnun olmadıklarını, borçlanmak istemediklerini, konutlar arasında yapılan değer tesbitte de ayrıcalık yapıldığını iddia ettiler. Kadifekaleliler yıllarca oturdukları evlerinden çıkmayacaklarını belirterek, “Ölürüz de evimizden çıkmayız. TOKİ’ye borçlanmak istemiyoruz” diye konuştular. Kadifekale Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Salih Erkek ve Yardımcısı Mardinliler Derneği Başkanı Rasim Kahraman, Kadifekaledeki vatandaşların Uzundere’ye taşınması ile ilgili bir açıklama yaptı. Kamuşlatırmanın ardından evlerinin istimlak bedelini öğrenen vatandaşlar yıllarca oturdukları yuvaları için belirlenen 15-20 bin YTLlik bedelleri komik buldu. 1978 yılında Afetler Genel Müdürlüğü tarafından afet bölgesi olarak ilan edilmesi ve yakın zamanlarda yaşanan toprak kaymaları üzerine Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile bu bölgede oturan vatandaşların mağdur edilmeden Uzundere’ye taşınması için konutlar yaptı. Afetler Genel Müdürlüğü, Kadifekalenin heyelan bölgesini ilan edip yıkılması kararını verdikten sonra harekete geçen Büyükşehir ve Konaka Belediyesi yaptığı kamulaştirma ile vatandaşların evlerine verdiği istimlak bedelini çok komik bularak evlerniden çıkmaya aklarını söyledi.
TOKİ’ye borçlanamayız
Vatandaşların tepkisine neden olan asıl konulardan biri  ise “ Hem evlerimizden olacağız, hem de TOKİ’ye borlanıp yıllarca borç ödeyeceğiz”  şeklinde. Dernek Başkanı Erkek “ Türkiye Cumhurriyeti Sosyal ve Hukuk Devletidir, su parasından, çöp vergisine kadar üzerine düşen bütün görevleri yerine getiren bu vatandaşların mağduryetini yine devletimizin el atıp çözeceğini istiyoruz. Bu proje belediyeleri aşan bir konudur, ne Büyükşehir ne de Konak Belediyesi bu projenin altından kalkamaz bu yüzden Ankara’da olduğu gibi Büyükşehir ile Hükümet işbirliği ile olmalı taşınma projesi” dedi ve yeniden evlerin fiyatları konusunda komisyon ikinci bir inceleme yapmazsa hukuk yoluna gideceklerini belirterek şöyle konuştu: “Yapılan Fiyat tespitinin büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Eğer Konak Belediyesi yeniden Fiyat Belirleme Komisyonu’nu gönderip ikinci bir inceleme yapmazsa hukuk yoluna baş vuracağız ve bu davadan olumlu bir sonuç almazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemisi’ne kadar davayı götürmeyi düşünüyoruz.”
Yenigün -12.08.2007