Kadifekale halkı adalet istiyor

Kadifekale halkı adalet istiyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Sn. Muzaffer Tunçağ. Siz her iki başkana soruyor ve sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti mi, sosyal devlet mi? Eminim ki ‘evet’ diyorsunuzdur.

***

Peki evet dediğinize göre, kentsel dönüşüm projesi, afet bölgesi veya heyelan… İsmini ne koyarsanız koyun. Kadifekale halkını mağdur etmeye hakkınız var mı? “Kadifekale heyelan bölgesidir, bizler Kadifekale’de yaşayan insanları düşünüyoruz. Bu anlamda evleri boşaltıyoruz” diyorsunuz. Peki, madem halkı düşünüyorsunuz, evlerinin, iş yerlerinin değerini tam ve eksiksiz verin o halde. Yok eğer gayeniz Kadifekale kentsel dönüşüm projesi ise, insanları evlerinden, iş yerlerinden terk ettiriyor iseniz, bu insanların haklarını vermeniz gerekmiyor mu?

***

Sn. Kocaoğlu, Sn. Tunçağ, malumunuz Kadifekale Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği’nin başkanıyım. Günde en az 15–20 mağdur insan derneğimize geliyor. Bir o kadarı da yönetim kurulu üyelerimize gidiyor. Derdiniz nedir diye sorduğumuzda, fiyat tespit komisyonunuzun verdiği saçma sapan fiyatlar olduğunu öğreniyoruz. Tüm mağdurlar hak ettiklerini istiyorlar. Benim yaptığım tespitlere göre halk mağdur ediliyor.

***

Örnek vermemi istiyorsanız eğer, yüzlerce örnek verebilirim. Ama en önemli örneklerden biri, Hediye Duru Hanım. Hediye Hanım özürlü ve 10 yaşında bir kızıyla yaşıyor. Oturduğu eve 10.000 YTL fiyat biçilmiş. Peki, soruyorum size, bu özürlü hanım ve 10 yaşındaki kızı 10.000 YTL ile ne yapabilirler? Yazıktır, günahtır. İnsanların haklarını verin. Haklarını aldıkları sürece kimsenin size zorluk çıkaracağını düşünmüyorum. Hem siz, hem de mağdur insanlar mutlu olursunuz, kimse mağdur olmamış olur. Sosyal devletçiliğimiz, hukuk devletçiliğimiz adına bunu sizlerden istirham ediyorum. İnsanlarımızın haklarını verin.

Yenigün / 09.02.2008