Kadifekale gerçeği ve çözüm önerileri

 


<Murat Haluk ÖNCEL – yenigün 13.11.2007{nomultithumb}>

YENİGÜN Gazetesi’nin yayınladığı "Kadifekale Gerçeği" yazı dizimiz her kesimden olumlu tepkiler aldı.Konak Belediye Meclis üyesi Murat Haluk Öncel’in önerilerini ilgiyle okuyacaksınız..

Kadifekale sorununu irdelemek zaten çözümün yarılanmasıdır. Bu konularda duyarlılığı ile bilinen YENİGÜN gazetesi yöneticilerine şükran borçluyum. Ayrıca CHP İzmir milletvekili Abdülrezzak Erten Bayındırlık Bakanı’na sorunu çözmesi için girişimde bulunduğunu ifade etti. Sayın milletvekili Erten meclise bu konuda da soru önergesi vereceğini ifade etmiş…

Bu önemli gelişme bu konuda milletvekilimize teşekkürlerimizi iletirken bu konuda iktidar partisi milletvekilleri ve diğer yetkili bürokratlardan konuya duyarlılıklarını bekliyoruz.
Afet bölgesi için mutlak suretle devletin konuya el atması gerekirken, İzmir İl Bayındırlık Müdürü kendisinden hiç de beklenmeyen bir şekilde konuya yaklaşımını doğrusu çok yadırgadım.

Sorun belli

Sayın Müdürüm! Siz bahane değil, çözüm üreteceksiniz. Dairenizin mühendisleri tarafından yazılan raporlara göre 8-25.04.1981 yılında yörede yapılan tespitte 1116 konutun yıkık-ağır hasarlı olduğunu tespit etmişsiniz, bu tespite karşılık 728 hak sahibi ilan edilmiş, ancak bunların da sadece 382’sine konut tahsis işlemi yapmışsınız.
Bu doğru ise sevgili Müdürüm afet bölgesinde vatandaşa konut tahsisi yaptığınız doğru ama yeterli değil. 1116 tespite 382 tahsis yüzde 25’ine tahsis yapmışsınız. Peki diğer mağdur vatandaşa ne yapıldı? Siz sorunu da, çözümü de çok iyi biliyorsunuz. Çözüme engelleri de biliyorsunuz.

Kadifekale ile ilgili bilim adamlarının verdiği bilgiler ve benim mesleki bilgilerim ışığında afet bölgesi ilan edilen bu mahallelerin derhal boşaltılması gerekmektedir. İvedilikle İmariye, Vezirağa, 19 Mayıs mahalleleri ve ardından diğer mahalleler.
Yağışların son günlerde etkisini arttırması ve daha da arttıracak olması bölgenin jeolojik yapısı itibari ile ciddi akmaların, kaymaların meydana getireceği hasarlar ciddi boyutta olabilir. Daha önceki Kadifekale ile ilgili yazılarımda da bahsettiğim üzere Denizli bölgesinde oluşan 5.2 şiddetindeki deprem sonrası İzmir’de 5.5-6.0 şiddetindeki olası bir depremde bu bölgede çok ciddi hasarlar meydana getirecektir demiştim. Bu konuyu üyesi bulunduğum Konak Belediye Meclis toplantısında da gündeme getirdiğimde duyarlı arkadaşlarım sahip çıkarken duyarsız kalmayı yeğleyen arkadaşlar da Nasrettin Hoca örneği vermişlerdi. Geçen hafta meydana gelen 5.2 şiddetindeki deprem ve artçı sarsıntılar endişelerimi haklı çıkarmıştır.

Yaşadığımız karasal kütlenin hareketli oluşu depremlerin hayatımızın bir parçası olduğunu bilmemizi gerektiriyor. Bu konuda devlet politikası uygulanması gerekmektedir. Dünyada insana verilen değerin en düşük olduğu ülkemizde değer oranının üst seviyelere çıkarılması dileğimizdir.

Provokasyona dikkat

Kadifekale’de karşılaştığım bir yaşlı kadın, "Buraya Trump gelecekmiş evladım, buralara yüksek bina yapacakmış" diyor. Amerikalı emlak kralı Trump’un isminin telaffuzunda ben zorluk çekerken yaşlı teyzenin ifadesi beni şaşırttı doğrusu. Bir diğer kadının, "Biz Kürt olduğumuz için bak ne haldeyiz, devlet bize sahip çıkmıyor" ifadeleri bir gerçeği görmemiz ve ivedilikle önlem almamızı gerektiriyor.
Kadifekale sorunu bir toplum sorunudur. Bu bölgede devletin vatandaşına uzak kaldığını görmemiz bizi biraz daha rahatsız etti. Bu bölgede provokatörler iş başında; devletin vatandaşı etnik kökenlerinden dolayı cezalandırdığı ile ilgili propaganda yaptıklarını ve bu bölgede sorun olmadığını, devletin burada yaşayan vatandaşı çıkarıp yerine Japonlar ve Amerikalılar tarafından lüks konutlar yapacağını ifade ediyorlarmış.

EXPO’yu almak hayal olmasın

Benim saf Anadolu vatandaşım da bu dedikodulara ve provokatörlere inanmak durumunda kalıyor. Vatandaşı provoke edenler kim? Nedir amaçları? Bu konunun ehemmiyetinin farkında olmayan bu vatandaşların hayatlarıyla nasıl oynarlar? Bana göre bu bölgede sorun yok diyenler bu vatandaşların birinci derecede düşmanlarıdır.
EXPO heyeti Kadifekale’ye uzaktan baktığında devlet yetkilileri ve yerel yönetim yetkilileri acaba ne demişlerdir? Bu bölgenin sorunu çözümlenmeden EXPO yapılamaz. EXPO için çaba sarf eden bütün yetkililerin Kadifekale sorununun çözümü için de aynı duyarlılığı sarf etmelerini bekliyorum. Belki burada rant yok ama burada insani bir görev var. Bu görev insana, insanlığa hizmet edebilecek her kesim için önemlidir.