Kabazlı köylüleri belediyeyi bastı

Köylerine yapılmak istenen Çöp İşleme Tesisine karşı çıkan Kabazlı köylüleri, dün sabah topluca Salihli Belediyesi binasına giderek işgal eylemi gerçekleştirdi.
Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Kabazlı köylüleri, köylerine yapılacak olan çöplüğü protesto etmek için Salihli Belediye Başkanının makam odasında oturma eyleminde yaptı. Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’ın makam odasına giren, aralarında Oktay Konyar’ın da bulunduğu Kabazlı köylüleri, slogan attı, belediye içinde ve dışında pankart açtı.Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karaman, zabıta ve polisler, köylülerden başkanın makam odası ile koridorları boşaltmalarını istedi. Kabazlı köylüleri de demokratik haklarını kullandıklarını, kimseye zarar vermediklerini ifade ederek, Belediye Başkanı Okay ile görüşmeden ayrılmayacaklarını söylediler.
Bunun üzerine Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Karaman ve Salihli İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Banas, Oktay Konyar ile görüştü. Daha sonra 20 köylüyle belediye başkanı Mustafa Uğur Okay, bir araya geldi. Konyar, Kabazlı köyünden hukuksuz şekilde milyonlarca metre küp toprak alındığını belirtti. Bölgede derin çukurlar açılarak doğal dengenin bozulduğunu iddia eden Konyar, “Toprak katliamı yapılıyor. Salihli nasıl Ege’nin incisi ise Kabazlı köyü de Salihli’nin incisidir. Bir başkanın, bir yere bir şey yaparken o kente sormadan hareket etmesi doğru mudur? Kabazlı köyüne çöplük yapılmasına vicdanınız el veriyor mu?” dedi.
Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay ise köylülere ”Çöp sorunu da Salihli’nin sorunu. Bunu çözmek zorundayız” yanıtını verdi.
‘Kişilerin isteğiyle olmaz’
Salihli Belediye Başkanı Okay, köylülerin belediyeyi terk etmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, çöplük yapılması kararının Manisa İl İdare Kurulu ve Mahalli İl Çevre Kurulu’nun 24.11.2006 tarihli ve 09 sayılı kararı ile alındığını söyledi.
Okay, “Çöplük kişilerin isteklerine ya da istememelerine göre değil, yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde yapılacaktır” dedi.

(Salihli/EVRENSEL)06/03/2007 {nomultithumb}