Kaçakların yıkım masrafı sahibinden

Konak Belediyesi, genel seçimlerin yaklaşmasıyla oluşan imar affı beklentisiyle yükselen kaçak konutlara karşı mücadeleye ediyor

Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, yeni yılın girmesiyle birlikte ruhsatsız, denetimsiz ve projesiz yapılan binaları yıkıyor. Kimi yerlerde 3 kata kadar ulaşan kaçak yapılara izin vermediklerini belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, "Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte kaçak yapıların sayısında önemli bir artış olduğunu gözlemledik. Denetimlerimizi sıklaştırdık ve ekip sayımızı altıya çıkararak kaçak yapılaşmayı sıkı takibe aldık. İşlemleri tamamlanan binaları yıkıyoruz. Hiç kimse, imar affı çıkar umuduyla parasını boşa harcamasın" dedi.
Yıkılan binaların bir kısmının ruhsat almaya uygun arsalar üzerinde yapıldığını hatırlatan Başkan Tunçağ, "Ancak vatandaş, proje ve deprem riski sebebiyle hazırlanan yapı denetim raporunun masrafından kaçmak için kaçak yapıya yöneliyor. Af çıkacağı söylentisi ciddi biçimde yayılmış. Böyle bir konu, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yok. Hiç kimse umutlanmasın. Metrekare başına inşaat maliyetinin 700 YTL olduğunu düşünürsek, 100 metrekare bir bina için vatandaşın harcadığı para 70 bin YTL'yi buluyor. Proje, yapı denetim raporu ve ruhsat için ödenen toplam para ise 10 bin YTL dolayında. Bu kadar para harcayan vatandaşımız, canının ve malının güvenliği için ruhsatını da alsın" diye konuştu.

HaberEkspres-10.04.2007{nomultithumb}