JEOTERMALE KAYA TEHDİDİ

EMRE DÖKER

İzmir'in jeotermal kaynakları, düzensiz kullanım ve kontrolsüzlük nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor. İnciraltı planının onaylanmasının ardından başlayacak yapılaşmayla da, sıkıntının katlanarak artacağı belirtiliyor.

Balçova'da İzmir İl Özel İdaresi tarafından Princess Otel'in yerine ihale edilen ve geçen günlerde kapılarını konuklarına açan Kaya İzmir Termal Otel, tamamlamak üzere olduğu kongre merkezini jeotermal kuyusunun 2 metre yanına yaptı. 11 Aralık 2007'de Resmi Gazete'de yayınlanan “Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Yasası Uygulama Yönetmeliği”nin, “Kaynakları Koruma Zonlarında Alınması Gereken Tedbirler” bölümünde, “doğal çıkışlardan elli metre, kuyulardan otuz metre çapında dairesel alan hariç olmak üzere yapılaşmaya izin verilebilir” maddesi yer alıyor. Bu maddeye karşın, kongre merkezi inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

Otel, B9 kuyusunu hiçbir bedel ödemeden kullandığı ve atıklarını geri dönüşüme vermediği savıyla eleştirilmişti. İzmir İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Şenel, B9 kuyusunu hiçbir ücret ödemeden kullanan Kaya İzmir Termal Otel'in bu kez BD-10 kuyusunun hemen yanında kongre merkezi inşaatını tamamlamak üzere olduğunu vurgulayarak, “Yasa ve yönetmelik gözardı ediliyor. Kongre merkezi kentin jeotermal kaynaklarını tehdit ediyor” diye konuştu. Şenel, İzmir'in 30 yıllık jeotermal geleceği olduğunu bunun daha verimli kullanılması için “dikkat” edilmesi gerektiğini savundu.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 22.10.2010 {nomultithumb}