Jeotermal bereketi şimdi Seferihisar’da

İlçedeki kuyuları 49 yıllığına devralan İzmir Jeotermal A.Ş., çalışmalarını hızlandırdı. İlk etapta 3 milyon YTL sermaye artırımına gidildi. Sırada yeni kuyu açma projesi var

 Milliyet EGE 28.05.2007{nomultithumb}

Seferihisar’daki jeotermal kuyularını Enerji Bakanlığı’ndan 49 yıllığına devralan İzmir Jeotermal A.Ş., çalışmalarını hızlandırdı. İl Özel İdaresi ile Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50’şer payla kurduğu şirket, 3 milyon YTL sermaye artırımıyla yeni kuyular açmak için harekete geçti. 1.8 milyon YTL’sinin Maden Tetkik Arama’ya ödenecek devir parası olduğu, kalan 1.2 milyon YTL’nin ise yeni kuyuların açılmasına, saha rezervinin tespitine, etüt ve fizibilite çalışmalarına tahsis edildiği bildirildi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, yeni kuyuların faaliyete geçirilmesiyle bölgenin büyük bir dinamizm kazanacağını söyledi. Kocaoğlu, ''Sermaye artırımıyla hız verdiğimiz çalışmalar Seferihisar, Bademler, Gümüldür, Ürkmez ve Doğanbey bölgelerindeki turizm, otelcilik ve seracılık faaliyetlerine de büyük katkılar sağlayacak. Bu önemli proje için yapılan artırımı, ana yatırım için altyapı çalışması olarak da değerlendirmek mümkün. Sahada düşünülen elektrik üretimi, termal turizm, bölge ısıtma ve sera ısıtma projelerine tahmini olarak 28.7 milyon YTL yatırım yapılacak'' dedi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, söz konusu çalışmaların gerçekleştirilmesi için Avrupa Birliği ve Dünya Bankası fonlarının yöneticileriyle bölgede yatırım yapmak isteyen iç ve dış kaynaklı girişimcilerle temasların sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Almanya seferi
Bu arada İzmir Jeotermal A.Ş. yetkililerinin, 30 Mayıs-2 Haziran arasında Almanya’da gerçekleştirilecek Avrupa Jeotermal Kongresi’ne katılarak, Avrupa’daki en büyük jeotermal kaynaklara sahip ülkelerin temsilcileriyle temaslarda bulunacağı kaydedildi.