Japon gemilerine Aliağa’da söküm

 Şahap AVCI, (DHA)

Uluslararası çevre hükümlerini yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırımla yerine getiren Aliağa, ömrünü tamamlamış Japon gemilerin son limanı olacak.

İZMİR’in Aliağa İlçesi’ndeki Gemi Söküm Tesisleri’ne konuk olan Japon heyet, ömrünü tamamlamış gemilerin sökümü için yeşil ışık yaktı. Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Adem Şimşek, çevreye duyarlı söküm için Hong Kong sözleşmesine imza atmış tek gemi sökümcü ülke olan Türkiye’nin uluslararası alanda itibarının yüksek olduğunu söyledi.

En büyük gemi filosu

Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, “Japonya’da gemi sökümü yasak. Fakat buradaki temsilciler dünyanın en büyük gemi filosuna sahip Japon firmalarından geliyor. Ömrünü doldurmuş Japon gemilerin çevreye duyarlı tesislerde sökülmesi gerektiğinin önemini bildikleri için dünyada gemi sökümü yapılan ülkeleri yerinde inceleme gereği duymuşlar. Hong Kong Sözleşmesine imza koyan ve çevreye duyarlı gemi sökümün yapıldığı tek ülke olan Türkiye, birçoklarının ilgisini çekiyor” dedi.

DİĞERLERİ GERİDE

Şimşek, “Baş aktörler Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Çin ve Türkiye. Biz bu ülkelerin en üstündeyiz. Gemi söküm sektörü olarak yeşil bir sektör olduğumuzu kanıtladık” dedi. Yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım ile yerine getirdiğini belirten Şimşek, “Bu yatırımları, hükümetten ya da uluslararası fonlardan tek kuruş yardım almadan gerçekleştirdik.”

TÜRKİYE ÖRNEK

Sumitomo Mitsui Construction Co. temsilcisi Ikuo Kıtada, Mitsubishi Corporation temsilcisi Kazuhito Kevin Shinoda, Tsuneishi Holdings temsilcileri Koichi Shinohara ve Yasutaka Mitani Haruko İmoto’dan oluşan heyet, tesislerin çevre yatırımlarından etkilendiklerini söyledi. “Türkiye, Aliağa’daki tesislerle dünyaya bu alanda örnek olduğunu ispat etti” dedi.{nomultithumb}

Kaynak: Hürriyet Ege – 15.10.2010