Çipura orkinostan hızlı çıktı!

Seferihisarlıların orkinos çiftliğine karşı mücadelesi sürerken Sığacık Körfezi’ne çipura-levrek üretimi için izin verildi.

EMRE DÖKER

Seferihisar, orkinos çiftliği tehdidine karşı her geçen gün sesini daha fazla duyurmaya çalışırken, Sığacık Körfezi'nde çipura ve levrek üretimi için bir şirkete izin verildiği ortaya çıktı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, tüm balık çiftliklerini “Akdeniz'e dökene kadar” çalışacaklarını söyledi.

Türkiye'nin ilk “yavaş şehri” Seferihisar'da geçen cumartesi günü, Sığacık Körfezi'nde kurulmak istenen orkinos çiftliğine karşı, sanatçılar ve yazarların da katılımıyla geniş kapsamlı protesto eylemi yapılmıştı. Balık çiftliği firmaları, yargının yürütmeyi durdurma kararı ve yüksek deniz yüzeyi kiralama bedellerine karşın, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın verdiği ÇED olumlu belgesiyle, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın belirlediği potansiyel alanlarda üretim yapmak için ardı ardına izin alıyor.

Son olarak Sığacık Körfezi'nde kurulması planlanan çipura ve levrek üretme çiftliği için, İzmir İl Özel İdaresi Encümeni'nin geçen hafta deniz yüzeyi kiralanmasına onay verdiği öğrenildi. 68 bin metrekarelik alanda yılda 2 bin 500 ton üretim yapacak olan Solakoğlu Balık Ürünleri Anonim Şirketi, 6 Ekim'de İzmir İl Özel İdaresi'nde fiyat belirleme ihalesine girecek.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, orkinos çiftliğine karşı muhalefetleri sürerken, diğer firmaların üstlerine geldiğine dikkat çekti. Bin tonu geçmeyen üretimde ÇED raporu alma zorunluluğu olmadığınu bilen 6 çiftliğin, 950 ton üretim göstererek hukukun arkasına dolanmak istediğini vurgulayan Soyer, “Bu hileye karşı açtığımız davada Danıştay 6. Dairesi, talebimizi haklı buldu ve şu ana kadar başvuru yapan tüm çiftliklerin yürütmesini durdurdu. Buna karşın kurulum hızla ilerliyor. Orkinosla uğraşırken karşımıza bir de çipura ve levrek çiftlikleri çıktı” diye konuştu.

 

DOĞA HARİKASI…

İzmir İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyesi Mehmet Şenel de, bakanlığın belirlediği potansiyel sahanın doğa harikası Sığacık'ın kirlenmesine neden olacağını söyledi. İzmir İl Özel İdaresi Encümen Üyesi olduğu dönemde deniz yüzeyi kiralama bedelinin metrekare fiyatını 4 bin 100 liraya çıkardıkları için eleştirildiklerini anımsatan Şenel, “Amacımız güneydekilerin İzmir'e yönelmesini engellemekti. Ancak şu anda belirlenen potansiyel sahalar tamamen Ankara'dan işaretlendi. Kimse gelip de buraya bakmadı. Geçen hafta İzmir İl Özel İdaresi Encümeni'nden geçen kararla yine bir çiftlik için adım atıldı. 6 Ekim'de yapılacak ihaleyle bu firma 15 yıl Sığacık Körfezi'nde üretim yapacak. Seferihisar'ın ve Sığacık Körfezi'nin kirlenmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 01.10.2010