Çinko fabrikasının yeri değiştiriliyor

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN ÇEVRE KOŞULLARINI ÖNE SÜREREK YAPTIĞI İTİRAZ SONUÇ VERDİ

Zincox firması, Küçük Sanayi Sitesi ile TEDAŞ lojmanları arasındaki bölgeye kurulması planladığı tesisi, demirçelik bölgesine yapmaya karar verdi

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 11.07.2007{nomultithumb})

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Aliağa'da Zincox Anadolu Çinko Sanayi ve Ticaret firmasının kurmayı planladığı çinko üretim tesisiyle ilgili çevre koşullarını ön plana alarak yaptığı itirazlar üzerine olumlu bir gelişme sağlandı. Firmanın, daha önce ilçede, Çanakkale yolu üzerinde eski küçük sanayi sitesi ile Tedaş lojmanları arasındaki bölgeye kurmayı planladığı tesisi, itiraz ve tepkiler nedeniyle demir çelik fabrikalarının bulunduğu alanda kurmaya karar verdiği bildirildi.
Firmanın, demirçelik fabrikalarının baca gazı tozlarını işleyerek çinkooksit üretmek için kuracağı tesiste, üretim proseslerini de değiştirerek daha çevreci bir yatırımı gündemine aldığı kaydedildi.

Japonya'da inceleme
Konu, önceki akşam yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında da gündeme geldi. Toplantıda, tesisin prosesinin ve çevresel etkilerinin örnek bir tesiste incelenmesi için, ilgili firmanın daveti üzerine Büyükşehir Belediyesi Ruhsat ve Denetim Şube Müdürü Nesrin Özdemir'in Japonya'nın Kobe Steel Fabrikası'na gönderilmesi konusundaki başkanlık önergesi görüşüldü. Önerge hakkında üyelere bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Yaptığımız ısrarlı takip sonucunda hem tesisin yeri, hem de imalat prosesinde değişikliğe gidildi. Nesrin Özdemir, incelemelerde bulunmak üzere Japonya'ya gidecek. Henüz tesisin kurulup kurulmaması konusunda bir karar vermiş değiliz. Onların hazırladığı rapor sonucu biz de karar vereceğiz. Çevre konusunda verdiğimiz mücadele bölgede yaşayan vatandaşlarımızı ve doğayı olumsuz etkilerden kurtarmıştır" dedi. Özdemir'in, 15-21 Temmuz tarihleri arasında Japonya'ya gitmesi, oybirliğiyle kabul edildi.
Bu arada Meclis'in Karşıyakalı üyesi Erden Hasdemir, Gediz Elektrik'in, trafoları yer altına alma konusunda ayak direkttiğini öne sürdü.

 

Engelliye su, yüzde 50 ucuz
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, yüzde 40 ve daha yukarı özürü bulunan özürlü veya vasisi adına kayıtlı İZSU abonelerinden 0-13 metreküplük ilk kademe su harcamalarının yüzde 50 indirimli ödenmesi kabul edildi. Uygulama, sadece bir konut için geçerli olacak. Başkan Aziz Kocaoğlu, engelli vatandaşlardan gelen talepleri doğrultusunda bu kararın alındığını bildirdi. İndirimden yararlanmak isteyenlerin, özürlü kimlik kartı, sağlık raporu, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgahla İZSU'ya müracaat etmeleri gerekiyor.