Çine Çayı alarm veriyor.

Aydın’da bazı zeytinyağı fabrikalarının, atıklarını Çine Çayı’na dökmeleri nedeniyle toplu balık ölümleri yaşanıyor. Balıkçılar, fabrikalara arıtma tesisi kurulmasını istiyor.
Turgay Erdoğan
NTV-MSNBC
AYDIN – Muğla’nın Yatağan ilçesi yakınlarında doğan ve Büyük Menderes Nehri’ne karışan Çine Çayı’nda son günlerde çevre katliamı yaşıyor. Binlerce ölü balık çayın yüzeyini kaplarken, çaydaki kirlilik de büyük boyutlara ulaştı.

Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, “Bütün zeytinyağı fabrikalarına atık sularını deşarj etmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Atık sular bitkisel üretim de son derece olumsuz şartlara sebep olurken, ayrıca balık ölümlerine neden oluyor. Atık sular, çaydaki oksijeni bitirerek mikro organizmaların yaşamasını engelliyor. Bu çevre katliamına son vermemiz gerekiyor” dedi.

Her yıl aynı sorunun zeytin hasat zamanında gerçekleştiğini öne süren balıkçılar, fabrikalara arıtma tesisi kurulması gerektiğini belirtiyor.

Bölge balıkçılarından Aziz Ufuk Ak, “Biz bunun için daha önce su ürünlerine ve Orman Müdürlüğü’ne başvurduk. Başvuruyu yapalı 2 sene olmasına rağmen hiçbir gelişme olmadı. Kirli suyun içinde binlerce balık katliama uğruyor. Her köyde ve ana yol üzerinde birçok zeytinyağı fabrikası bulunuyor. Biz zeytin ve zeytinyağına karşı değiliz ama fabrikalar tertemiz sularımızı da kirletmesin” dedi.

NTVMSNBC.com – 30.01.2007