Çin tehdidi İzmir için bir fırsata dönüşüyor

Çinli işadamlarına en cazip yatırım yerleri arasında İzmir de gösterildi. Başkan Kocaoğlu davetli olarak bu ülkeye gidecek, ucuz mallarıyla piyasayı kasıp kavuran Çin’den yatırımcı getirecek

İZMİR Milliyet EGE – 07.08.2007{nomultithumb}

Çin Hükümeti bir yıl önce çalışma başlattı. Dünyada yatırım yapılabilecek en uygun 70 kent ve en iyi 40 sanayi bölgesi belirlendi. Yatırımcıya adres olarak gösterilen şehirler arasına İzmir, bölgeler listesine de Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) girdi.
Hemen ardından ilk somut gelişme geçtiğimiz günlerde yaşandı. Bu ülkeden üst düzey bir heyet geldi, ESBAŞ’taki fabrikaları gezdi, çeşitli incelemelerde bulundu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer, Ulusal Halk Kongresi Başkan Vekili Cheng Siwei tarafından başkent Pekin’e davet edildi. Siwei, Kocaoğlu’na gönderdği mektupta, ''Dünya üzerindeki etkinize bakarak, yuvarlak masa toplantısı organizasyon komitesi adına ve şahsımız adına sizi başkan vekili sıfatıyla katılımınız ve tema konularında bir konuşma yapmanız için davet etmekten mutluluk duymaktayız'' dedi.
Kocaoğlu ve Tuncer’in 16-18 Kasım’da düzenlenecek ''1. Çinli ve Yabancı Çok Uluslu Şirketler Uluslararası CEO’ları Yuvarlak Masa Toplantısı''na katılacağı açıklandı. Aziz Kocaoğlu’na geleceğin kentleri arasında İzmir’in yer alması nedeniyle ödül verileceği de belirtildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı’nın devlet liderleri, Çinli bakanlar, belediye başkanları, büyükelçiler ve Çin’in en büyük 500 şirketinin üst düzey yöneticilerine, ''Uluslararası işbirliğini güçlendirmek, sürdürülebilir kalkınmayı artırmak'' konulu konuşma yapacağı ifade edildi.

''Şansı değerlendireceğiz''
Aziz Kocaoğlu, bu ziyaretin İzmir’in yabancı yatırımcılara tanıtılması ve EXPO 2015 hedefinin anlatılması için çok önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi, şöyle dedi: ''Dünya ekonomisine yön veren liderlerin yanı sıra, basın ordusu da olacak. Bu tanıtım fırsatı her zaman gelmez. O yüzden en iyi şekilde değerlendireceğiz. İzmir’in yatırım için dünyadaki en uygun şehirler arasında yer alması gurur verici. Kentimizi her bakımdan geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Gelen yabancı yatırımcıların sayısının artırılması, elbette bu süreci hızlandıracak.''

Türkiye’ye özel önem veriyorlar

İzmir ile ESBAŞ’ı en iyiler arasında gösteren araştırmayı, Çin Halk Cumhuriyeti Devleti, UNDP Çin Temsilciliği, UNIDO Asya Pasifik Çevre Programı Temsilciliği ve UNIDO’nun Çin, Kuzey Kore, Güney Kore Bölge ofislerinden oluşan komite yaptı. Çin, ayrıca Türkiye’yi, Brezilya ve Rusya’yla birlikte ''Dünyanın yatırım öncelikli üç bölgesi'' arasında gösteriyor.