Şimdi cehennem gibi bahara cennet olacak

Belkahve’deki taş ocaklarının İzmir’e yakışmayan kötü görüntüsü silinecek. Buradaki firmalar yakında taşınacak, bölge ağaçlandırılacak. Başkan Kocaoğlu, ''Kent seneye yeni bir yeşil alan kazanacak'' dedi

İZMİR Milliyet EGE – 21.09.2007{nomultithumb}

Ankara yönünden İzmir’e gelenler, kentin girişinde çirkinlik abidesiyle karşılaşıyor. Belkahve’deki taş ocakları adeta çürük bir diş gibi duruyor. Büyükşehir Belediyesi bu kötü manzarayı ortadan kaldırabilmek için geçtiğimiz nisanda önemli adım atmıştı.
Burada üretim yapan firmaların taşınması amacıyla protokol imzalanmış, bölgenin yeşillendirilerek cehennemden cennete çevrilmesi hedeflenmişti.

Yerinde inceleme yaptı
Teraslama ve toprak taşıma çalışmalarına başlandı. Başkan Aziz Kocaoğlu da gitti, incelemede bulundu. Kocaoğlu, firma yetkilileriyle görüştü, hazırlıklar hakkında bilgi aldı.
Taşınma için gerekli olan Çevre ve Orman Bakanlığı izninin bir an önce çıkarılarak sürecin hızlandırılması için Ankara’da girişimlerde bulunacağını söyledi, şöyle konuştu:
''Belkahve, kente önemli giriş güzergahlarından. Ama yıllardır taş ocaklarının çevreye yaydığı tozlu-dumanlı kötü görüntüsü ve hava kirliliği var.
Bu olumsuz ortam, yarattığı görüntü kirliliğinin dışında, yaydığı tozla sağlığı da tehdit ediyordu. O yüzden taşınmaları ve çevreye kirlilik yaymayacak modern teknolojiyi kullanacakları yeni tesisler kurmaları, artık zorunluluk haline gelmişti. Biz de bu kararı aldık ve işletmelerle protokol imzaladık.
Önümüzdeki baharda burayı yeşillendirmiş olacağız. Tarihi Belkahve güzelleşecek.''