Çiğli’ye kent gibi alış veriş merkezi.

Son yıllarda konut,  İş ve Alışveriş Merkezleri’nin gözdesi haline gelen Çiğli, yeni bir alış veriş ve kültür merkezine kavuşuyor. Yaklaşık 25 bin metre kare kapalı alana sahip olacak Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi  ÇKM, İzmir en büyük alış veriş merkezlerinden biri olacak. 

İzmir İl Özel İdaresi tarafından ihale edilen Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi için İzmir’in önde gelen ve tanınmış firmaları bir araya geldiler. Oluşan Konsorsiyum’da, Katal İnşaat, M.Ç.K. Tekstil, Özdemirkol İnşaat, Rodi-Yars-Graniser , Kerem Özcan İnşaat ve Erişen İnşaat gibi alanında başarılı olmuş firmalar  bulunuyor.
2008 yılı sonunda tamamlanacağı açıklanan 12 katlı Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde bin kişilik konferans salonu, beş yüz kişilik Nikah Salonu, dört  adet cep sineması, 44 adet işyeri, kapalı otopark, Fast Foodlar, Alışveriş Merkezi, Fitnes Centre ve çocuk oyun alanları ve eğlence merkezi  bulunuyor.
On iki katlı ikiz kule olarak yükselecek olan ÇKM en son katta teras restorantla birbirine bağlanacak. İkiz kulelerin birinci kısmı, Çiğli Kaymakamlığı tarafından kullanılırken, diğer tarafı 150 yataklı busines otel olarak hizmet verecek.
Oluşan konsorsiyum adına açıklamada bulunan Çetin Kazancı, Çiğli’nin son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğine dikkat çekerek,”Gelişen Çiğli’ye Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi büyük bir ivme kazandıracak. İzmir Menemen’e doğru büyük bir gelişme gösteriyor. Özellikle Karşıyaka Menemen hattı üzerinde büyük bir canlılık var.Bu alan binlerce konut inşa ediliyor. Bu canlılık ulaşımı çok kolay olan Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi’ne yansıyacak”diye konuştu.
Yatırımcıların ve işadamlarının Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi’nden bir an evvel yer alması gerektiğine işaret eden Kazancı “2008 yılında teslim edilecek ÇKM İzmir’in en gözde alışveriş merkezlerinden bir olacak. Çünkü bir çok alış veriş merkezi şehir dışında ve ulaşımı zor olduğu için sadece tatil günleri hareketli ÇKM ise Çiğli’nin merkezinde olması kara ve demir yoluyla ulaşımın çok rahat olması nedeniyle haftanın her günü hareketli olacaktır” dedi.
Kazancı ayrıca Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde belirli standartların getirildiği işyeri alanların bu standartlara uyması gerekeceğini ifade ederek, “Çiği Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde, her meslekten belirli sayıda olacak. Onun dışında kalanlara izin verilmeyecek. Bunun dağılımında gerçekleştirdik. Ayrıca Çiğli Alışveriş ve Kültür Merkezi’nin bir yönetmeliği olacak. Bu yönetmeliğe göre hareket edilecek. Yapılacak her türlü düzenlemeler bu yönetmeliğe göre yapılacak” dedi.
Çiğli ve Karşıyaka tarafında otel bulunmadığı ve bu kesimde büyük bir sıkıntı yaşandığını vurgulayan Kazancı, yapılacak olan Business Otel’in özellikle  Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne  hem yurt içinden hem de yurt dışından gelmiş işadamları için büyük kolaylık olacağına ve büyük bir açığı kapatacağına işaret etti.

Yenigün – 04.12.2006