Çiğli’ye dev tren hastanesi yapılıyor

Vagon tamir atölyesi için Anadolu Caddesi ile Kipa arasında 70 dönüm alan tahsis edildi

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 29.05.2007{nomultithumb})

Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nin yapım çalışmaları hızla ilerlerken Büyükşehir Belediyesi, Çiğli'de Anadolu Caddesi ile Kipa arasında yaklaşık 70 dönümlük alanda kurulması öngörülen vagon bakım tamir atölyesi ile depolama alanı için 15 Haziran'da ihaleye çıkacak. Proje tamamlandığında İzmir, Türkiye'nin en modern ve çağdaş tamir-bakım tesislerine kavuşmuş olacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile imzaladığı proktokol uyarınca 2008 Mart tarihine kadar yapması gereken karayolu alt ve üst geçitleriyle istasyon ve tünel inşaatlarını tamamlaması öngörülen Büyükşehir Belediyesi projenin en önemli ayaklarından birini oluşturan Çiğli Kipa yakınlarındaki tren tamir, bakım ve depolama alanı yaptıracak. Alanın 20 bin metrekarelik bölümü kapalı, 50 bin metrekarelik bölümü de açık olarak düzenlenecek.
Hatta çalışacak olan çekerlerin alımı İZBAN şirketi tarafından gerçekleştirilecek. TCDD'nin bu güne kadar böyle bir yol izlenmediği için hukuki problemle karşılaşılması ihtimaline karşı kefil olmadığı İZBAN şirketi çekerlerin alımı için gerekli olan yaklaşık 120 milyon euroluk krediyi yaptığı görüşmeler sonucu en uygun şartları sunan bankaların birinden kredi olarak kullanacak. İZBAN Şirketi tarafından çekilen kredi karşılığında bankaya İZBAN Şirketinde Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı şirketlerle TCDD'nin hisseleri teminat olarak gösterilecek.
TCDD ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa kurduğu İZBAN'ın yönetim kurulunda her iki kurumda eşit sayıda temsil edilecek. Hat işletmeye açıldığında yolcunun yanısıra yük taşımacılığı da yapılacak. Aliağa'dan Cumaovası'na hat boyunca yaklaşık 31 adet istasyon bulunacak. Bu istasyonlardan Karşıyaka'da 3'ü Şirinyer'de de biri olmak üzere toplam 4 istasyon yeraltında inşa edilecek. Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nin devreye girmesiyle birlikte kent içi toplu ulaşımdan çok sayıda otobüste trafikten çekilecek. Böylece kent içi trafikte büyük ölçüde rahatlamış olacak. TCDD'nin elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekominikasyon çalışmalarını tamamladığı hat İzmir Büyükşehir Belediyesinin de payına düşen inşai faliyetleri tamamlamasıyla 2008 yılı mart ayında hizmete girmiş olacak.