Çiftçinin baraj eylemi

İzmir’in Bergama ilçesinde su tutma havzası içinde Allianoi Antik Kenti’nin bulunması nedeniyle durumu tartışmalı olan Yortanlı Barajı’nda, ziraat odaları başkanları ile çiftçiler eylem yaptı. Barajın kapağı sembolik olarak kapatıldı

İZMİR’İN can damarlarından olan Bakırçay’ın kuruma tehditiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen çiftçiler, Yortanlı Barajı’nın su tutmasını sağlayan kapağı kapattı. İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, Bergama Ziraat Odası Başkanı Bedri Çakmaklıoğulları, Bölcek, Zeytindağ ve Yenikent belde belediye başkanları ile 200 kadar çiftçi, ellerinde Türk Bayrakları ile Yortanlı Barajı’nda su eylemi yaptı.

BERGAMA Ziraat Odası Başkanı Bedri Çakmaklıoğulları, ‘Susuzluktan dolayı bıçak kemiğe dayandı. Bunun için bir uyarı eylemi yapmak istedik. Yasal olmadığını biliyoruz. Ancak, barajın su tutmasını istiyoruz’ dedi. Grup, kapağı vinçle barajın su tutmasını sağlayan kanalın üzerine koydu. İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse kapağı konulduğu yere çıkarak elindeki Türk Bayrağını dikti.
12.07.2007 Star Ege