Çiftçi “kapak” kaldırdı

Yortanlı Barajı’nın su tutmasını isteyen 200 kadar çiftçi, bölgede eylem yaparak tepkisini dile getirdi
İzmir’in Bergama ilçesinde su tutma havzası içinde Allianoi Antik Kenti’nin bulunması nedeniyle durumu tartışmalı olan Yortanlı Barajı’nda eylem yapan bir grup çiftçi, barajın kapağını kapattı. Yortanlı Barajı’nın su tutmasını isteyen 200 kadar çiftçi, bölgede eylem yaparak tepkisini dile getirdi. İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, Bergama Ziraat Odası Başkanı Bedri Çakmaklıoğulları ile Bölcek, Göçbeyli, Ayazkent, Zeytindağ ve Yenikent belde belediye başkanlarında destek verdiği eylemde çifçiler, barajın durumunun bir an önce netleşmesi gerektiğini söyledi.
Kapak getirdiler
Yortanlı Barajı alanına gelen çiftçiler, bir kamyonetle getirilen büyük demir kapağı baraja yerleştirmek istedi. Bergama İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerin, girişimin yasal olmadığını belirterek uyarıda bulunmasından sonra bir süre bekleyen ziraat odaları temsilcileri ile belediye başkanları, kapağın kapatılmasına kadar bölgede bekleyeceklerini söyledi. Kısa süreli beklemenin ardından Bergama Şoförler Odası’na ait vinç ile kamyonetin kasasında getirilen baraj kapağı yerine yerleştirildi. Baraja kapağın konulması sırasında ise eyleme çevreden katılanlar alkışla destek verdi.
Ya su, ya su
Küresel ısınmanın yüksek derecede hissedildiği bir zamanda suyun öneminin hafızalara kasınması gerektiğini dile getiren Sedat Köse, “Artık yer altı suları 150 metre derinden bile çıkmaz oldu. Kendi tarımsal üretim imkanlarımız varken, vergilerimiz ile yapılmış baraj ortada dururken engellemek en büyük vatan hainliğidir. Orada yaşamayan insanların bölge hakkında tasarruf yetkisi yoktur. Çiftçinin, köylünün geleceği burada çok önemlidir. Barajın su tutması için fiziki şartların yanında ayrıca siyasi irade de gerekir. Biz burada yaptığımız eylemlere devam edeceğiz . Cezayir, Etiopya gibi olmamak için sudanr başka caremiz yok” diye konuştu.

Yenigün – 12.07.2007{nomultithumb}