Hızlı tren uçuracak

Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nin Bergama ve Selçuk'a kadar uzatılabileceği haberleri her iki ilçede büyük bir heyecan yarattı. Projenin turizm gelirlerini büyük oranda artıracağı belirtildi

ERDAL ÇARBOĞA / AHMET ÇİPLİ (BERGAMA-SELÇUK)

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nin iki bölgeyi bağlaması önerisini desteklemesi, Selçuk ve Bergama'da büyük sevinç yarattı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, projenin İzmir'in iki büyük medeniyet merkezini kavuşturarak turizm için büyük kazanç olacağına dikkat çekti. Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür de, hızlı tren projesinin iki ilçe merkezine ulaştırılmasıyla turizm gelirlerinde büyük artış meydana geleceğini kaydetti. Turizmci, sanayici, işadamı, esnaf ve vatandaş da, iki ilçeyi uçuracak projenin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

HAYALDEN GERÇEĞE

Hattın Bergama ve Efes'e kadar uzatılmasının gündeme gelmesiyle büyük bir heyecan yaşadıklarını aktaran Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, "Selçuk'taki Efes ve Meryamana ile Bergama'daki Akropol ve Asklepion gibi dünyaca ünlü kültür hazinelerini birbirine bağlayacak metro hattını yıllarca hayal etmiştik. Bergama turizmi açısından böyle bir proje çok yararlı olacak. Proje uygulamaya geçtiğinde özellikle İzmir'in güneyinde Selçuk, Efes ve kuzeyindeki Bergama hattı ciddi bir turizm güzergahı olacak" dedi.
Bakan Yıldırım'ın, İzmir metro hattının Bergama ve Selçuk'a kadar uzatılması konusunda açık çek vermesinin iş dünyasını da çok memnun ettiğini dile getiren Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman ise, şunları söyledi: "Ticaret Odası olarak 2004 yılından bu yana her toplantıda metro hattının Bergama'ya kadar uzatılması konusunu gündeme getirdik. İzmir ve Bergama'nın turizmden gerekli payı alması için bunun şart olduğunu biliyoruz. Bu proje ile Bergama köy görüntüsünden kurtulur."
Bergama Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Macit Gönlügür de, hızlı trenin ilçe merkezine kadar gelmesinin turizm açısından büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak, turist sayısına bağlı gelir artışının hayal bile edilemeyecek kadar fazla olacağını savundu. Gönlügür, "Bergama'nın talihi değişir. Bu proje Bergama'nın turizm açısından önünü açacak, ilçede turizm patlamasına yol açacaktır" açıklamasında bulundu.

'GELECEK İÇİN ÖNEMLİ'
Turizmci Levent Şişman, raylı sistemin Bergama'nın geleceği için büyük önem taşıdığını ifade etti. Şişman, şunları söyledi: "Bugün Bergama'ya gelen turist sayısı 3-4 bin ise, bu sayı raylı sistemin başlamasıyla 200 bini aşar. Zamanla da 600 bini bulur. Yerli ve yabancı turist buraya akın eder. Bu proje Bergama'yı ihya eder."
Turizmci ve Bakırçay Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İsmail Birol da, projeyle ekonomik çehrenin değişeceğini hatırlatarak, aynı zamanda organize sanayinin gelişmesi ve ağır sanayinin gelmesi için de büyük bir fırsatın ortaya çıkacağına işaret etti.

'YILLARDIR BEKLİYORUZ'
Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür ise, hızlı tren projesinin geliştirilmesini yıllardır beklediklerini kaydetti. Ülgür, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlçemiz için önemli olan bu projenin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Özellikle gemiyle İzmir'e gelen birçok turist, ulaşım sorunu yüzünden kent merkezinde kısa süre kalıp gidiyordu. Hızlı trenle turist sayısında ve gelirlerindeki artış hayal bile edemeyeceğimiz kadar artacaktır."

'Vatandaşların yararına olacak bir proje'
Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Güller: Hızlı trenin Selçuk'a gelmesi esnafımızın yararına olacaktır. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun seçim vaatleri arasında bulunan bu hizmetin Sayın Bakanımız tarafından da desteklenmesi bizleri mutlu etti. Hızlı treni sabırla bekliyoruz.
Selçuk Ticaret Odası Başkanı Cumhur Yelken: Hızlı trenin ilçemize gelmesini tüm üyelerimizle destekliyoruz. Bu proje turizmle uğraşan esnafımıza önemli katkı sağlayacak, ilçemizdeki ekonomik hayatı canlandıracaktır.
Gülçin Ünsal (Öğrenci): Hızlı tren biz gençlerin İzmir'e kolayca ulaşımını sağlayacak, sosyal hayatımız renklenecek. İzmirli gençler de Efes'e, Meryemana'ya, Şirince'ye daha kolay ve ucuz bir şekilde gelebilecek. Projeyi gençlik olarak destekliyoruz.
Oya Ceritoğlu (Memur): Alışveriş veya gezmek amacıyla İzmir'e gidiyoruz. Bu proje bizlerin İzmir'e ve çevre ilçelere ulaşımını kolaylaştıracağı gibi orada yaşayanların da Selçuk ve Efes'e kolayca gelmelerini sağlayacak.

Kaynak: Yeni Asır – 07.09.2010