HÜKÜMET TMMOB’A BASKIYI ARTIRIYOR

BURCU CANSU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB’un yetkilerini kısıtlayan yasa değişikliklerinin uygulanması için harekete geçti.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, büyükşehir belediye başkanlıkları ve 81 ilin valiliklerine genelge yollayarak TMMOB’un yetkilerini kısıtlayan değişikliklerin uygulanmasını istedi. Bakanlık, 3 Nisan 2012 tarihli yönetmeliğin uygulanmaması durumunda ceza tehdidinde bulundu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da Cumhuriyet Savcılarını bakan ile bürokratları hakkında soruşturma açmaya çağırdı. Bakanlığın girişimine sert tepki gösteren Soğancı, “Odalar tehdit ediliyor ama asıl tehdit topluma” dedi.TMMOB bugün eylem yapacak.

Bakanlık’tan valilere genelge: TMMOB’un peşini bırakmayın.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri bakanlığı, büyükşehir belediyeleri ve 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelgede TMMOB’un yakasındayız mesajı verdi. Bakanlığa yanıt veren TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı “artık yeter” dedi.

TMMOB bugün sokakta olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, büyükşehir belediye başkanlıkları ve 81 ilin valiliklerine genelge yollayarak TMMOB’un yetkilerini kısıtlayan değişikliklerin uygulanmasını istedi. Bakanlık, 3 Nisan 2012 tarihinde çıkan yönetmeliklerin uygulanmaması durumunda cezai işlem uygulanmasını talep etti. 3 Nisan 2012 tarihinde Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde değişiklik hükümlerini yayımlayarak yürürlüğe koyan Bakanlık, ardından 14 Nisan 2012 tarihinde yine aynı yönetmeliklerde değişildik yaptı. 3 Nisan ve 14 Nisan 2012 tarihinde yapılan değişikliklerin uygulanması aşamasında dikkat edilecek hususları düzenleyen Bakanlık genelgesi, mühendis ve mimarların odalarına denetim yaptırmalarını yasaklamış, üye kayıt belgesi ve sicil durum belgesi sunan meslek mensuplarının projelerinin alınmaması, alınır ise hem belediye hem de oda yöneticileri hakkında doğrudan yargı yoluna başvurulmasını içeriyor.

DENETİMSİZLİK TEHDİT OLUŞTURUR!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesine isyan eden TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ‘Artık Yeter!’ dedi. Cumhuriyet Savcılarını göreve çağıran Soğancı, Bakanın ve bürokratları hakkında savcıların soruşturma açmaları gerektiğini belirtti. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Anayasal kuruluş olan TMMOB ve bağlı odaların, anayasal görevlerini yapmalarından dolayı merkezi idare tarafından tehdit edilmelerinin dünyada başka bir örneğini olmadığını söyledi. “Bakanlık Odaları tehdit etmektedir ancak asıl tehdit topluma yöneliktir” diyen Soğancı, “Denetimsiz sunulan hizmetin toplum açısından sonuçları ağır olacaktır.” dedi. Soğancı, “TMMOB Yasası kapsamında, TMMOB ve oda genel kurullarında tartışılmış, karara bağlanmış ve yönetmelik olarak yayımlanmıştır. Şu an yürürlükte olan meslek kurallarını düzenleyen tüm yönetmelikler yargı denetiminden geçmiş ve hukuka uygun bulunmuştur. Bakanlık ise yargı tarafından hukuka uygun bulunan yönetmeliklere uymama çağrısı yapmaktadır.” diye konuştu. TMMOB, kuruluş kanununun değiştirilmesine yönelik yasa taslağı hazırlığına karşı mücadele edeceğini duyurdu. Mühendis, mimar ve şehir plancıları, AKP’nin TMMOB’yi işlevsizleştirme ve etkisizleştirme çabasına karşı mücadele meşalesini yakmak için sokağa çıkacak. Bugün saat 14.30’da Ankara Necatibey Caddesi’ndeki İnşaat Mühendisleri Odası’nda buluşacak olan TMMOB üyeleri, yapacakları panelin ardından saat 17.30’da Konur Sokak’taki Mimarlar Odası’na meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirecek. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu yaptığı açıklamada “TMMOB AKP’ye Karşı Mücadele Meşalesini Yakıyor” ifadelerine yer verdi. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, mücadele dostlarını meşalelerime mücadele ateşini birlikte yakmaya çağırdı.

Kaynak: Birgün – 15.12.2012