İhtilaflı arsa için masaya oturdular

Konak'taki Ziraat Bankası'na ait arsa için "imara açma" çözümü getirilecek

ERTAN GÜRCANER (Yeniasır 08.10.2007{nomultithumb})

Konak Pier Alışveriş Merkezi önünden geçen Atatürk Bulvarı'nda esik Sümerbank'ın yanındaki, yarısı yolun içinde kalan 2 bin 904 metrekare büyüklüğündeki Ziraat Bankası'nea ait arsa için çözü arayışı sürüyıor. Ziraat Bankası'nın, İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı 'kamulaştırmadan el atma' davasında Büyükşehir Belediyesi'ni yasal faiziyle birlikte 35 milyon YTL ödemeye mahkum ettirmesinin ardından iki kurum uzlaşma için tekrar masaya oturdu.
Büyükşehir Belediyesi; bir yandan 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği karara üst mahkemede itiraz ederken, Ziraat Bankası Yönetimi ile bir araya gelen Başkan Aziz Kocaoğlu, sorunun çözümü için yeni formüller üzerinde çalışma kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; Ziraat Bankası yönetimi ile yaptıkları ikili görüşmelerin ardından bankanın bir kısmı yeşil alanda, diğer kısmı ise yol gövdesinde kalan arsasının imara açılabilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi.
Kocaoğlu; yerel mahkemenin kararına üst mahkemede itiraz ettiklerini belirterek; "Yaptığımız ikili görüşmeler sonucunda sorunun çözümüne ilişkin olumlu adımlar attık. Banka arsasının yeşil alanda kalan bölümünün imara açılması konusunda çalışma başlattık. En son ürettiğimiz formül üzerinde arkadaşlar çalışıyor. Bu tabiki uzun bir süreç. Çözüm ürettiğimizde kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

Aklıselimle çözeceğiz
Banka yönetiminin oradaki arazisinin bir bölümünü kültür sanat ve sergi salonları ile birlikte kültür amaçlı kullanmak istediğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "Ziraat Bankası da İzmir Büyükşehir Belediyesi de kamu kurumu. Büyükşehir Belediyesi olarak aklıselimle sorunu çözmek istiyoruz. Her iki kurumun hukukçuları ve teknik adamları konu üzerinde çözüm üretmek için çalışıyor" dedi.