Hüsnü Baba Sürprizi

DEV İNŞAAT FİRMALARI, KOOPERATİFLER VE TOKİ'NİN SÜPER PROJELERİYLE KENTE 25 BİN 518 KONUT DAHA İNŞA EDİLİYOR
İzmir'e 1 Muğla ile 1 Yatağan geliyor

* Özellikle Karşıyaka hattında yükselmeye başlayan inşaatların satışlarına orta ve yüksek gelirli kesim büyük ilgi gösteriyor

* Satılan her dairede 3 kişinin yaşayacağı düşünülürse İzmir'e, 50 bin nüfuslu Muğla ve 25 bin nüfuslu Yatağan kadar insan katılacak

{nomultithumb}MURAT ŞAHİN – Yeni Asır 26.12.2006

Konut piyasasındaki hareketlilik İzmir'e de yaradı. İzmir'de, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yanı sıra büyük ölçekli 10 proje ve metropol ilçelerde devam eden inşaatlarla toplam 25 bin 518 konut eklenecek. Dağı taşı konut dolacak kentte orta ve üst gelir grubuna yönelik konut projeleri Mavişehir ve Karşıyaka'da yer alırken, alt gelir grubu ve kentsel dönüşüme yönelik projeler de daha çok Uzundere, Örnekköy, Aliağa ve Torbalı'da gerçekleştiriliyor.
Büyük bir hızla süren projelerin bitmesi ile İzmir'de konut açığının önemli oranda azalması beklenirken, Uzundere'de 4 etap halinde süren inşaatlarla da kentsel dönüşüm projesi büyük ölçüde tamamlanacak. Karşıyaka'da yoğunlaşan 10 büyük projede 10 bin 557, çeşitli semtlerde TOKİ projeleri ile de 6 bin 611 konut kente kazandırılacak. Ayrıca İzmir'e bağlı 9 metropol ilçede de müteahhitlerin gerçekleştirdiği irili ufaklı inşaatlar sonucu 8 bin 350 konut daha yapılmış olacak.

FAİZLERİ ÇOK UYGUN
Konut üretimi yapan firmalar müşterilerine bankalardan bile uygun kredilerle ev sahibi olma imkanı sunuyor. 1.25 oranından başlayıp, 1.68 arasında değişen faizler bazı şirketlerde 12 ay vadede 0.5 faiz imkanı bile var. Binaların metrekare birim fiyatları ise 809 YTL ile 3 bin 546 YTL arasında değişiyor. Orta ve üst gelir grubuna yönelik konut yapımı özellikle Mavişehir'de yoğunlaşıyor. Körfezden İzmir'e bakıldığında Karşıyaka ve Uzundere sırtlarındaki inşaatlar göze çarparken, yolu Mavişehir'den geçenler ise yol boyunca her yerde konut inşaatları ile karşılaşıyor.

UZUN VADE İMKANI
Metrokent, Denizkızı Evleri, Körfez Evleri, Yüksek Vadi Evleri, Albayrak Mavişehir, Soyak Mavişehir Panorama, Soyak Mavişehir, Uludağ, Çamlıkent ve Bozoğlu Mavişehir isimli projelerle binlerce konuta kavuşacak İzmir'de, vatandaşlar uygun vadelerle konut sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Bütün projeler sadece bir konut değil, sosyal tesisleri, havuzları, parkları ile özel bir yaşam alanı sunuyor. Bazı projeler özel doktor ve özel ambulans imkanı bile sağlıyor. 1+1 daireleri ile dar gelirlilere de yönelen konut üreticileri, aynı zamanda 4+1'e kadar uzanan seçenekleriyle de lüks konut arayanların ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Projelerin çoğunun ilk etapları Aralık 2007'de tamamlanıyor. Yüzde 10 ile 30 arasında değişen peşinatların alındığı projelerde dubleks konutlar da yer alıyor.

SATIŞLAR İYİ GİDİYOR
Konut kredisinde özel anlaşma ile müşterilerine 1.39 faiz oranı ile konut satışı yaptıklarını anlatan Albayrak Mavişehir Satış Müdürü Alper Çakır, bankaların kullandırdığı 1.75 krediye göre müşterilerine aylık 300 YTL, 10 yıllık vadede ise 36 bin YTL kazandırdıklarını söyledi. Satışların beklediklerinden de iyi gittiğini anlatan Çakır, konutlarını 2008 yılında teslim edeceklerini anlattı.

KREDİSİZ KONUTA İLGİ
Uludağ İnşaat Ege Bölge Müdürü Ali Latif Doğan da sabit faiz ve sabit ödeme imkanı ile İzmirlileri konut sahibi yaptıklarını söyledi. 900 konutluk projede inşaat çalışmalarına başladıklarına işaret eden Doğan, banka kredi kullandırmadıklarını bununda konutlarına ilgiyi artırdığını kaydetti. 10 yıl vade imkanı ile Çiğli Koyundere'de kefilsiz ev sahibi olma avantajı sağladıklarına işaret eden Doğan, 2010 yılına kadar sektörlerinde daha da hareket olacağını anlattı.

0.5 FAİZLE DAİRE
Toplam 1440 konuttan oluşan projelerinde 2 blok inşaatının tamamlandığını açıklayan Censar Karşıyaka Denizkızı Evleri Proje Başkanı Emin Hızır Saral da 12 ay vadede yüzde 0.5 faizle bile konut satışı yaptıklarını kaydetti. 60 ay vadedeki faizin ise 1.29 olduğuna işaret eden Saral, "İlk konutları Haziran 2007'de teslim edeceğiz. Bankalardan bile daha ucuza kredi sağlıyoruz" dedi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ PROJELERİNİ ANLATTI
60 ayda en iyi ödeme koşulu
Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, Yüksek Vadi Evleri Projesi ile ilk aşamada İzmir'e 2 bin 200 konut kazandıracaklarını söyledi. İlk etap konutların teslimini 11 ayda yaptıklarını ve Yüksek Vadi'de yaşamın başladığını belirten Erten, "Biz konut alanlara 60 aya kadar yüzde 1.25 oranla taksitlendirme yapıyoruz. 60 ay vadede en iyi oran bizde. Konutları teslim süremiz de kısa. Bu da bizden ev alanların kiradan kurtulmalarını sağlıyor" dedi

Körfez Evleri 2007'de tamam
Mayıs 2005'te temelini attıkları Karşıyaka Körfez Evleri Projesi'ni çevre düzeni, altyapısı ve yollarıyla birlikte 2007 yılı sonunda bitirmeyi hedeflediklerini anlatan Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bu nedenle var güçleri ile çalıştıklarını söyledi. Aslan, "4 ayrı tip projenin uygulandığı 703 konutu; her türlü altyapı imkanı ve çevre düzenlemesiyle bitirerek, Ege-Koop'un planlı kentler zincirine yenisini daha ekleyeceğiz" dedi.

Doğru proje, doğru fiyat
İzmirlilerin uygun koşullarda konut sahibi olmasını istediklerini dile getiren Gönen Gayrimenkul Başkanı Nafiz Gönen, ilk etapta 280 konutun teslimatını yaptıklarını söyledi. İkinci etap 280 konuttan da 50'sini sattıklarını anlatan Gönen, "Şu anda İzmir'de en uygun koşullarda satışı biz yapıyoruz. Doğru proje, doğru fiyat ile birleşince vatandaşlar uygun koşullardan ev sahibi olabiliyor. Sektörde yeni projelerle yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Ekonomiyi de tetikliyor
Bozoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Bozoğlu: şöyle konuştu: "İlk konut teslimatını Aralık 2007'de yapacağız. İnşaatlarımız 3 parselden oluşuyor ve 690 konut üretimi yapacağız. İnşaatlarımız da satışlarımız da büyük bir hızla ilerliyor. İnşaat sektöründeki hareketlilik bütün sektörlere yansıyor. Hem müşterilerimizin yaşam kalitelerini yükseltecek konutlar üretirken hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz" dedi.

Gölet kenarında ev
Çamlıkent İnşaat Genel Koordinatörü Avukat Metin Solak, 145 metrekarelik konutları aylık 550 YTL taksit ile sattıklarını vurguladı. Proje kapsamında 460 konut üreteceklerini ifade eden Solak, "Konutları 2009 Ağustos ayından önce teslim etmeyi planlıyoruz. Banka kredisi olmaksızın konut sahibi yapıyoruz. Çiğli'nin merkezinde yapılması planlanan Saklı Vadi projesi kapsamındaki Gölet'in yanında bulunan evlerimiz büyük ilgi görüyor" diye konuştu.