İhracatçı sevindi

Alsancak Limanı’nı kiralayan konsorsiyumda bulunan Ege İhracatçı Birlikleri’nin başkanı Eröcal, ''Tüm dış ticaret ailesi mutlu'' dedi

ARZU ÇETİK İzmir Milliyet Ege – 09.05.2007{nomultithumb}

İzmir Limanı’nın işletmesini Egeli ihracatçıların kurduğu EİB Limaş A.Ş’nin bulunduğu konsorsiyumun 49 yıllığına alması iş dünyasını sevince boğdu.
EİB Limaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal, ''Tüm dış ticaret ailesi seviniyor. EİB Limaş A.Ş’yi çekirdek bir şirket olarak muhafaza edip, sermaye artırımı suretiyle en geniş çapta, başta Egeli ihracatçılar olmak üzere, Türkiye ihracatçılarını dahil etmek istiyoruz'' dedi.
İzmir Limanı’nın Türkiye’nin en önemli ihracat limanı olduğunu ifade eden Eröcal, limanda önemli sıkıntılarının bulunduğunu söyledi. Bu sıkıntıları sıkışıklık zammı ve büyük gemilerin yanaşamaması nedeniyle yüksek navlun ücretleri olarak gösteren Eröcal, ''Bunlar ihracatın rekabet gücünü olumsuz etkiliyor. Özelleştirme sonrası düzelteceğiz. Konsorsiyumda yeralış nedenimiz buna dayanıyor'' dedi. Yatırımlar kapsamında dip taraması yapılacağını, derinliği 14 metreye çıkaracaklarını, büyük gemilerin gelmesini sağlayacaklarını, iskelenin uzatılacağını, koyteyner istifleme alanlarını artıracaklarını anlatan Eröcal, ''Fizibilite çalışmaları yapıldı. Rakamları tekrar revize etmek durumdayız. Ama hiçbir şekilde 300 milyon dolardan aşağı bir yatırım olacağını sanmıyorum'' diye konuştu.

Kapasitesi artırılacak
Yapılacak yatırımla bugünkü kapasitesi 850 bin TEU olan İzmir Limanı’nda kapasitenin 2.7 milyon TEU’ya kadar çıkabileceğini söyledi. Eröcal, navlun ücretlerinin düşmesiyle de Türkiye’nin milyarlarca dolarlık tasarruf yapacağını belirterek ve sıkışıklık zammının çok kısa sürede ortadan kalkacağı müjdesini verdi.