Homeros Vadisi’nin açılışı seçim yasaklarına takıldı

 

Homeros Vadisi'nin açılışı seçim yasaklarına takıldı

Büyükşehir'in Bornova'daki tesisinin kurdelesi, 28 Temmuz'da kesilecek


Homeros Vadisi, piknik alanları, yürüyüş yolları ve muhteşem doğasıyla, cazibe merkezi olacak

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente yeni bir çekim merkezi kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Bornova Homeros Vadisi'nin açılışı, seçim yasaklarına takıldı. Bu süreçte belediyelerin de açılış ve temel atma törenleri düzenlemesi konusunda getirilen yasaklar nedeniyle, vadinin açılışı 28 Temmuz'da gerçekleştirilecek.
Bornova'nın merkezi ile Kayadibi arasında uzanan Bornova Çayı'nın yatağı, Homeros Vadisi Projesi ile yepyeni bir kimlik kazandı. Büyükşehir Belediyesi'nin hem su baskınlarını önlemek, hem de kente yeni mesire alanları kazandırmak amacıyla Bornova Çayı yatağının aşağısında kalan bölümünde başlattığı çalışmalar kapsamında, öncelikle akarsuyun hızlı bir debi ile akışını yavaşlatmak için vadi boyunca 40 adet bent inşa edildi.

5 bin ağaç dikildi
Homeros Vadisi'nde su kanalları yapıldı, çalı ve taşlardan arındırılacak piknik alanları oluşturuldu. Bölge, çiçek ve ağaçlarla düzenlendi. Belediye tarafından vadi boyunca 5 binden fazla ağaç dikimi gerçekleştirildi. Göletlerin çevresi, yürüyüş yolları, piknik alanları ve oturma gruplarıyla donatıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Homeros Vadisi'nin, İzmirlilerin soluk aldığı bir mekan haline getirildiğini bildirdi.
Homeros Vadisi'ne ulaşımı kolaylaştırmak için yeni bir yol açılıyor. Atatürk mahallesi ve Evka-4 yolu üzerinden ulaşımı sağlayacak yol, kısa bir süre sonra hizmete girecek. Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki yol açıldığında, vatandaşlar bölgeye çok daha kısa sürede ulaşılabilecek.
Başkan Kocaoğlu, projeye adını veren ve Homeros'un yaşadığı varsayılan mağaranın da bölgede turistik açıdan ciddi bir potansiyel oluşturmasını beklediklerini söyledi.

Yeni Asır / 21.07.2007