Homeros Vadisi turu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun “hayallerimin projesi” olarak nitelendirdiği, üzerine hayli spekülasyonun yapıldığı Homeros Vadisi’ni dün nihayet gördüm. Tepeden kuşbaşı görmekle kalmadım, aşağıya inip kaynak suyunun çıktığı noktaya kadar gittim. Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ihaleyi kazanan Doğşen firması kaynak suyunun çıktığı yerde 3 olmak üzere toplam 6 tane gölet inşa ediyor. Bir göletten diğerine geçen su, toprağın yapısı nedeniyle bazen kayboluyor. Firma bunu ortadan kaldırmak için suyu göletler arasında da kanallar vasıtasıyla taşıyor.
Firma gölet ve kanalların yapımını mayıs ayında tamamlayacak. Ondan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi yeniden ihaleye çıkacak ve çevre düzenlemesini yapacak. Toplam 10 trilyonluk bir yatırım bu.
Firma yetkililerine, “Aziz Kocaoğlu yaklaşık 5 kilometrelik bu alanın tamamını benim gibi dolaştı mı” diye sordum, “Basınla en aşağıdaki iki gölete kadar geldi, ancak kaynağın başladığı yerdeki 3 göleti görmedi” dediler.
Mayıs ayında Kocaoğlu’ndan önce serin göletin çevresinde beyaz renkli içecek ile bir kutlama yapmayı planladığımı buradan söylemeden geçemeyeceğim tabii ki…
Kocaoğlu’nun “yüzyılın projesi” olarak adlandırdığı mekan gerçekten güzel. Ancak çevre düzenlemesi belediyeyi zorlayacak gibi. Çünkü vadinin bir bölümü hem sarp hem de heyelan tehlikesi içerisinde…
Öyle de olsa eğer Kocaoğlu burayı yeni cazibe merkezine dönüştürmek istiyor.
O zaman da şu soru akla geliyor. Neden çevre düzenlemesiyle birlikte ihaleye çıkmadı bu vadi. Parça parça ihale edilmesinin nedeni ne.
Yoksa Kocaoğlu Bornova’daki dükkanında 10 taksitle buzdolabı sattığı gibi ihaleleri de taksitlendirmekten mi hoşlanıyor?
Bilemem…
Ama bildiğim tek şey, bu projenin yapılması halinde çevresindeki alanların değerlerinin artacağı…
Bu alanlar birkaç yıldır köylünün elinden bazı İzmirliler tarafından alınıyor, ileriye yönelik hesaplar doğrultusunda bekletiliyor.
Bakalım kimler çıkacak bu işin altından…

***

İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan Aziz Kocaoğlu olmak üzere Bülent Baratalı, Türkan Miççooğulları, Yılmaz Kaya ve Erdal Karademir gibi bazı milletvekillerinin CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın Ege programını bilmedikleri için katılmadıklarını söylemiş.
Önder Sav’ın programı Muğla’da başladı. Erdal Karademir de partinin Muğla denetmeni olduğu için Muğla toplantısındaydı. Ancak Sav’ın Aydın toplantısına Erdal Karademir isteyerek gelmedi. Dolayısıyla Karademir’in yakın arkadaşları milletvekillerinin ve belediye başkanlarının Aydın toplantısından haberdar olmamaları mümkün değil. Kendi istekleri ile gelmedikleri bir toplantıyı “Bize haber vermediler” şeklinde eleştirmelerini de hiç anlamadım.
Üstelik kendi partilerinin genel sekreterlerinin nerede olacağını bile bilmeyecek kadar cahil iseler ne yapıyorlar o koltuklarda,  merak ediyorum.
Önder Sav’ın İzmir’deki yemeği kendisiyle birlikte Aydın toplantısına katılanlar tarafından gerçekleştirildi. İl Başkanı Selçuk Ayhan Aydın toplantısındaydı, bu nedenle İzmir yemeğine de katıldı. Konak Belediye Başkanı ve Güzelbahçe Belediye başkanı gibi…

NOT: Metro konusundaki gelişmeler önemli. Bu konuya ciddi şekilde değinmek gerekiyor.

08.03.2007 – suleymangencel.com