Homeros Vadisi Projesi Bornova’ya hayat verecek.

{nomultithumb}Başkan Kocaoğlu, 9 adet su tutucu bendin yapımının bittiğini söyledi

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hem su baskınlarını önlemek, hem de kente yeni mesire alanları kazandırmak amacıyla Bornova Çayı yatağının aşağısında kalan bölümünde geçtiğimiz yıl başlattığı 'Homeros Vadisi Projesi'nde son aşamaya gelindi.

Bölgede yapımına başlanan 9 adet su tutucu bendin yapımı biterken, bunlardan üçünün arka bölümünde oluşturulacak olan göletlerin yapımı da yakında tamamlanacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bölgede incelemelerde bulundu.

Adı, mağaradan
Adı geçen alanda Homeros'un yaşadığının varsayıldığı bir mağara bulunduğunu dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, bu projenin Bornova'dan Belediye Başkanlığı'na aday olduğu dönemde geliştirilmiş bir çalışma olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, projenin tamamlanmasıyla Bornova'nın şahane bir mesire yeri kazanacağını belirterek, şu açıklamada bulundu:
"Vadinin iki tarafı, ağaçla kaplı. Bölgedeki su kaynaklarının çokluğu nedeniyle küçük göletler oluşturuyoruz. Projede, yürüyüş yolları, koşu pisti, bisiklet yolu, mini amfitiyatro ve piknik alanları da yer alıyor. Bornova'nın böyle bir mekana ihtiyacı vardı. En kısa zamanda bu bölgeyi, Bornovalıların, İzmirlilerin hizmetine sunacağız."

NELER YAPILDI?
* Yağmur sularıyla oluşturulacak göletlerin çevresi, yürüyüş yolları, piknik alanları ve oturma gruplarıyla donatılacak.
* Gökdere Havzası ve Bornova Çayı Yukarı Havza düzenleme çalışmaları, üç ay içinde bitirilmiş olacak.
* 9 adet tersip bendi ve dere yatağında teraslama çalışması yapılıyor.
* Vatandaşların hoşça vakit geçirecekleri bu rekreasyon alanına rahatlıkla ulaşabilmeleri için, 4 kilometrelik ulaşım yolu hizmete sokulacak.
* Suyun akış hızını düşürecek taban eşiklerinin yapımı devam ediyor.
* 40 adet terasın yapımı tamamlandı. 37 adet teraslamanın yapımı sürüyor.
* Bölgedeki yeşil doku, yeni dikilen ağaçlarla zenginleştirildi.

Yeni Asır – 14.01.2007