Herkes kazanıyor Mavişehir kaybediyor

BÖLGEDEKİ BETONLAŞMA TAM BİR KENT CİNAYETİ GİBİ

Eskiden yeşil alan ya da otopark olan bölgelerin konut ve inşaat alanı olarak belirlendiği yeni plan, Mavişehir sakinleri hariç herkese kazandırıyor

Mavişehir'de 185 bin metrekare yeni inşaat alanı yaratan ve semt sakinlerini betonlaşma nedeniyle isyana götüren imar değişikliğinin ayrıntıları bir kent cinayetini gözler önüne serdi.
Karşıyaka Belediyesi'nin eski başkanları Cihan Türsen ve Kemal Baysak zamanında imzalanan sözleşmelerle Mavişehir'in hemen arkasındaki 308 gecekondu için toplu konut yapma koşuluyla bugün TOKİ bünyesinde bulunan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na "betonlaşma imtiyazı" tanındı. Mavişehir'deki yapılaşmayı neredeyse yarı yarıya artıran sözleşmeler, Ahmet Piriştina'nın İzmir Büyükşehir, Şebnem Tabak'ın Karşıyaka Belediye Başkanı olduğu dönemde iptal edildi. Ancak TOKİ yetkilileri şimdi belediye ile anlaşarak 1991 yılında hazırlanan ilk planın da ötesinde haklar elde etti. Eskiden yeşil alan ya da otopark olan bölgelerin konut ve inşaat alanı olarak belirlendiği yeni plan, Mavişehir sakinleri hariç herkese kazandırıyor.

Belediyeyi bağlıyor
Bugün gelinen noktayı hazırlayan imzalar Karşıyaka'nın iki eski Belediye Başkanı Cihan Türsen ve Kemal Baysak döneminde atıldı. Cihan Türsen, 1991 yılında o zamanki adıyla Emlak Konut Gayri Menkul'le Mavişehir'de yapılaşmayı çoğaltan, bunun karşılığında da bölgedeki gecekondular için toplu konut üretmeyi öngören bir sözleşmeye imza attı.
Bu sözleşme bir türlü hayata geçirilemeden 1994 yılında Kemal Baysak Karşıyaka Belediye Başkanlığı'na seçildi. Baysak işi sağlama alarak 308 gecekondu için Emlak Gayrimenkul'un toplu konut üretmesi amacıyla Örnekköy'deki bir arsayı Emlak Gayrımenkul'e sattı. Ancak temeli atılan bu inşaat sağlıklı ilerlemeyince yapılaşmayı artıran plan bir türlü uygulanamadı.
Bu gidişe dur diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ve dönemin Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak oldu. 2003 yılında Piriştina, Baysak dönemindeki sözleşmenin uygulanmadığını gerekçe göstererek TOKİ bünyesine alınan Emlak Gayri Menkul'le anlaşmayı feshetti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan bu karar kayıtlara "Karşıyaka Belediyesi'nin isteği üzerine alınmıştır" şeklinde geçti.
Yeni bir plan hazırlayan Karşıyaka Belediyesi ise, 1991 planında inşaat alanı, konut alanı olarak belirlenen binlerce metrekarelik alanı yeşil alan ve otopark alanı olarak belirledi. Ancak, yeni yönetimle birlikte TOKİ, bir kez daha Belediye'nin kapısını çaldı. Bu kez hazırlanan yeni plan, hem belediyeye hem de TOKİ'ye eskisinden daha büyük avantajlar getiriyor. Mavişehir'de 185 bin metrekare yeni inşaat alanı, 61 bin 150 metrekare yeni konut alanı yaratıyor. Yeşil alanların miktarını 25 bin 655 metrekare azaltan yeni plan otopark alanlarının oranını da üç kat azaltıyor.

TOKİ NE KAZANIYOR
Bir taşla iki kuş vuracak
TOKİ, 308 gecekonduyu Uzundere'ye taşıyınca bir taşla iki kuş birden vuracak. Çünkü sadece gecekonduların taşındığı arsalar TOKİ'nin olmakla kalmayacak, aynı zamanda gecekonduları taşıması koşuluyla TOKİ'ye Mavişehir'de 185 bin metrekare yeni inşaat alanı sunulacak. Bu imar planı değişikliği önceki haftalarda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçti. 185 bin metrekare yeni inşaat alanı ise Mavişehir'de yaklaşık 1500 yeni konut üretmek anlamına geliyor. Bugünün fiyatlarıyla ortalama 350 bin YTL'den satılan konutların TOKİ'ye getirisi ise 525 milyon YTL olacak. Yani TOKİ, 308 gecekonducunun taşınacağı toplu konut alanı yaratmanın karşılığında 1500 konut ve yeni konut alanları kazanacak.

BELEDİYE NE KAZANIYOR
Maddi kazanç elde edecek
Karşıyaka Belediyesi de, ilçedeki gecekonduların taşınmasının yanında ciddi maddi kazanç elde edecek. Öncelikle Mavişehir'de TOKİ'nin inşa edeceği bir akaryakıt istasyonu ve katlı otopark belediyenin olacak. Buralardan belediyeye gelir elde edilecek. Ayrıca TOKİ'nin önerdiği imar planına göre alt katları dükkan olarak düzenlenen apartmanların altındaki işyerlerinden belediye vergi alacak. Yeşil alanların yerine "günübirlik tesisler" adıyla yapılacak işletmeler de belediyeye gelir kapısı olacak. 5-10 yıllık bir vadede önemli rakamlara ulaşması beklenen bu gelirlerin miktarı ise tahmin edilemiyor.

VATANDAŞ NE KAYBEDİYOR
Nefes bile alamayacak
Hem belediyenin hem TOKİ'nin kazandığı bu ilginç takasın tek kaybedeni ise Mavişehir'de oturan vatandaşlar olacak. Mevcut imar yapısıyla bile akşamları 2 kilometrelik yolu 45 dakikada katedebilen Mavişehirliler, 6 bin 500 konuta bin 500 konutun daha eklenmesi, yeni ticaret merkezlerinin açılmasıyla artık daha dar bir alanda mücadele edecek. Ayrıca bölgedeki otopark alanlarının üç kat azalması nedeniyle park sıkıntısı had safhaya çıkacak. Yeşil alanların azalması nedeniyle de Mavişehir'de nefes almak daha güç hale gelecek. Kısacası İzmir'in prestij mekanı olan Mavişehir, betona kurban edilecek.

Yaşam ortamı kalmayacak
Süha Avcı (İşletmeci)
"Burada yaşama ortamımız kalmayacak. Aynı altyapıda nüfus ikiye katlanacak. Bu mantığa aykırı"

Buraları terk erdeceğiz
Nurcan Kirazoğlu (Ev hanımı)
"Tatil günleri aracınızla çıkmanız imkansız. Otopark büyük sorun. Buraları terketmek zorunda kalacağız"

Yanıtımız seçimde olacak
Ayhan Turak (Makine mühendisi)
"Bize bu azabı çektirenlere yanıtı sandıkta vereceğiz. Yapılmak istenen gerçekten çok mantıksız."

Ne diyelim hayırlı olsun
Pınar Gündüz (Emlakçı)
"Güvenlik, otopark, altyapı en büyük sorundu. Şimdi de imara açıldı. Ne diyelim hayırlı olsun"

Yeni Asır 16.12.2006