‘Her gün fazladan 10 kilometre gidiyoruz’


Gaziemir'deki 6. Sanayi esnafı çevre yoluna giriş istiyor

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır – 03.10.2007{nomultithumb})

Gaziemir'de yaklaşık 2 bin işyerinin bulunduğu Atıfbey mahallesinin ortasından geçen çevreyoluna giriş-çıkış verilmemesi nedeniyle, ESBAŞ Kavşağı'nın kilitlendiği öne sürüldü.
6. Sanayi Sitesi, Buca Sanayi Sitesi, Otokent ve İZOKOM'un bulunduğu mahalleye düşük bir maliyetle giriş-çıkış verilebileceğini söyleyen İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan, araç sahiplerinin bölgeye ulaşmak için her gün fazladan 10 kilometre yol kat ettiklerini bildirdi. 6. Sanayi Sitesi'ne gitmek isteyen sürücülerin, Karabağlar çıkışından ESBAŞ Kavşağı'na kadar 5 kilometre yol kat etmek zorunda kaldığını belirten Heppekcan, "Oto tamirci ve satıcılarının hemen hemen hepsinin aracı var. Müşterilerle birlikte buraya günde 6-7 bin kişi geliyor. Bunların hepsi gidiş-geliş 10 kilometre fazla yol alıyor. Hem milli servet, hem de esnafımızın cüzdanı eriyor" dedi.

Sadece 30 metre
6. Sanayi Sitesi ile Otokent'in arasından geçen çevreyoluna 30 metrelik iki giriş-çıkış verilmesi durumunda toplam 10 kilometrelik yolculuğun önüne geçileceğini, fazla benzin tüketiminin sona ereceğini belirten Heppekcan, şunları söyledi:
"6. Sanayi Sitesi girişini, Beyazevler ve Gediz mahallelerinde oturan vatandaşlar da kullanıyor. Çevreyolu çıkışının sadece Karabağlar'dan verilmesi nedeniyle ortaya çıkan sorun, yaklaşık 20 bin kişiyi ilgilendiriyor. Eğer bu isteğimiz yerine getirilirse, Akçay Caddesi'nde yaşanan trafik sıkışıklığı önemli ölçüde azalacak. Sadece 30'ar metrelik iki giriş ve çıkış, bu sorunu çözer."