Her şey geleceğimiz için

Çevre Günü'ne iklim değişikliği ve AKP hükümetinin yanlış politikaları damgasını vurdu

Her şey geleceğimiz için

Cumhurbaşkanı Sezer "Çevre Günü" mesajında, dünyanın karşı karşıya bulunduğu tehdidin büyüklüğünün, tüm ülkelerin daha etkin savaşımını, yerküreye sahip çıkılması için başlatılan uluslararası girişimlerin desteklenmesini zorunlu kıldığını vurguladı.

Haber Merkezi – 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerde Türkiye'yi ve dünyayı tehdit eden iklim değişikliği, kuraklık, nükleer enerji sorunlarına dikkat çekildi. AKP hükümetinin; nükleer santrallar, kuraklık, kentsel dönüşüm projeleri, su havzalarına yönelik politikaları eleştirildi.

ANKARA Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Karikatürcüler Derneği, Türkiye'nin 41 noktasında aynı anda çevre konulu karikatür sergileri açtı. Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Develi köyü sakinleri, köylerine çöp depolama tesisi yapılmak istenmesini protesto etmek için dün Ankara'da eylem yaptı. Çevre ve Orman Bakanlığı önünde toplanan köylüler, bakanlığa kırmızı kart gösterdi.

İSTANBUL TMMOB İstanbul Koordinasyon Kurulu Sekreteri Tores Dinçöz, hükümetin giderayak nükleer santralların kurulumu ile ilgili yasa çıkardığını anımsattı. Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş-Ortaköy arasında deniz temizliği yaptı. TEMA Vakfı ve Kadıköy Belediyesi, Salı Pazarı'nda "Suyunu Boşa Harcama" kampanyası kapsamında kadınlara eğitim verdi. İstanbul Çevre Konseyi üyeleri de "Geleceğimiz için yürüyoruz" yazılı tişörtler giyerek Beşiktaş Barbaros Anıtı önünde AKP hükümetinin çevre politikalarını protesto etti.

İZMİR Ege Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı , çokuluslu şirketlerin sorunların çözümünü engellediğini söyledi.

ADANA Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şube Başkanı Selami Tece, insan eliyle yaratılan çevre kirliliğinin çok büyük boyutlara ulaştığını vurguladı.

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi üç ayrı parkın açılışını yaparken Nevşehir'deki törene katılan öğrenciler de peribacalarının bulunduğu alanlarda çevre temizliği yaptılar.

Cumhuriyet – 06.06.2007