Hazine’den büyük fırsat

İzmir'deki bin 300 kişiye mektup gönderen İzmir Defterdarlığı, vatandaşlardan sahip oldukları taşınmazlardaki Hazine hisselerini doğrudan satın alma haklarını kullanmalarını talep etti

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Hazine, İzmir ve ilçelerinde vatandaşla ortak olduğu arsa, arazi, bina, tarla gibi taşınmazlardaki hisselerini satışa çıkarıyor. Türkiye'de ilk defa İzmir'de uygulanan modelle, önce Hazine'nin ortak olduğu 5 binin üstünde taşınmazın ve taşınmaza ortak olanların listesi çıkarıldı. Daha sonra adresine ulaşılan binlerce vatandaşa mektup gönderilerek, sahip oldukları taşınmazlardaki Hazine hisselerini doğrudan satın alma haklarını kullanmaları istendi. Model başarılı olduğu takdirde Türkiye genelinde uygulanması için Maliye Bakanlığı'na yazı gönderilecek.
İzmir Defterdarı Mehmet Beceren, yaklaşık 9 ay süren tarama sonucunda İzmir merkez ve ilçelerinde 5 bin 100 civarında Hazine hisseli taşınmaz bulduklarını açıkladı. Bu taşınmazlardan 4 bin 400 adetinin doğrudan satışa konu olabilecek nitelikte bulunduğunu belirten Beceren, "Şu ana kadar adresini bulabildiğimiz 1300 kişiye mektup gönderdik. Adresler bulundukça mektup göndermeye devam edeceğiz. Çalışma sonucunda binlerce vatandaşımız ortak olduğu mülkün tamamen sahibi olma imkanına kavuşacak. Hazine de çok büyük gelir elde edecek. Ayrıca bugüne kadar sıkıntı olan hisseli taşınmazlar sorunu çözülmüş olacak. Hem vatandaş hem de devletimiz kazanacak" dedi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ
Hisseli Hazine satışı için yürüttükleri tarama çalışmasının ve vatandaşlara yaptıkları bilgilendirmenin Türkiye'de ilk kez denendiğini aktaran Beceren, "Projeye vatandaşlara haklarını hatırlatmak amacıyla başladık. Vatandaşın Hazine'nin hissesinin bulunduğu taşınmazı ihaleye çıkmadan, başvurusunu yapıp doğrudan satın alma hakkı var. Dolayısıyla onları bir tespit edelim, bu hakları vatandaşa anlatalım dedik. Hem problemli yerler çözülsün hem vatandaş hakkını kullansın hem de devlet satışı gerçekleştirip bedelini alsın diye tarama çalışması yaptık. Çalışma yılbaşından beri sürüyor. Bunun sonucunda 5 bin 100 civarında hisseli taşınmaz bulduk" diye konuştu.
Bu taşınmazların hepsinin farklı nitelikte olduğunu, Hazine payının hepsinde farklılık gösterdiğini ifade eden Beceren, şöyle konuştu: "Bir yer var 100 dönümlük. Yüzde 70'i Hazine'nin, yüzde 30'u vatandaşın. Vatandaş burası hisseli olduğu için ya ev yapamamış ya kiraya verememiş. Tarla ise ürün ekememiş. Bu durumdan vatandaş mağdur. Yaptığımız tarama sonucu İzmir ve ilçelerinde 4 bin 400 adeti doğrudan satışa konu olabilecek taşınmaz bulduk. Adresini bulduklarımıza mektuplarımızı gönderdik. İnce bir çizgi izledik. 'Al yoksa başkasına satarız' demedik. Vatandaşın hakkının kaybolmaması bizim için önemli."

BAŞVURU BAŞLADI
Şu ana kadar adresini buldukları 1300 kişiye mektup gönderdiklerini tekrarlayan Beceren, ciddi şekilde geri dönüş almaya başladıklarını vurguladı. Süre sınırı koymadıklarının altını çizen Beceren, sözlerini şöyle sürdürdü: "6 ay, bir yıl bekleyeceğiz. Bize geri dönenlerle konuşacağız. Dönmeyenlere ise yeniden hatırlatma yapacağız. Ama doğrudan satın alma hakkını kullanmıyorsa, devlet açısından daha makul ise açık artırma ile satış yolunu tercih edeceğiz. İnsanlar bu hakkını kullanmalı. Çünkü hisseli yerlerde mağduriyet doğabiliyor. Ya da vatandaş arsa ve arazisini iyi kullanamayabilir. Ekip biçme, su elektrik getirme, kimi zaman inşaat ruhsatı alma konusunda sorunlar yaşayabiliyor."
Projede metrekarenin değil adetin önem taşıdığına işaret eden Beceren, şunları kaydetti: "Bu uygulama sayesinde kaç vatandaş bilgi sahibi olacak ve bu problemini çözecek? Biz buna bakıyoruz. Bize 'Biz bilmiyorduk. Bilsek şimdiye kadar bu hakkımızı kullanırdık' diyenler var. Bu durum bizi sevindiriyor. Bunu kamu hizmeti olarak görüyoruz. Güzel sonuçlar çıkacağına inanıyoruz. Yıl sonu itibariyle bu çalışmanın sonuçlarını değerlendireceğiz. Vatandaşın kaçı bu hakkını kullanmış, devletin kasasına ne kadar girmiş? Hepsi ortaya çıkacak. Daha sonra Maliye Bakanlığı'na bu projenin Türkiye genelinde uygulanması için görüş bildireceğiz."

"Fiyatlar için titiz bir çalışma yapıyoruz"
Satış fiyatının ne devleti zarara uğratacak ne de vatandaşı mağdur edecek şekilde olacağını ifade eden İzmir Defterdarı Mehmet Beceren, bu nedenle emlakçılardan taşınmazın bulunduğu bölgedeki satış fiyatlarına kadar çok farklı kaynaklardan fiyat tesbiti yaptıklarını söyledi. Beceren, bu çalışma sonucunda devletin ve vatandaşın kazançlı çıkmasını arzuladıklarını vurguladı.

Uygulama ne getiriyor?
– Vatandaş, kullandığı mülkün tamamının sahibi olma imkanına kavuşacak.
– Vatandaş, Hazine paylı arsanın tamamını alıp, bina gibi yasal çerçevede istediği yatırımı yapabilecek. Ya da arsasını, arazisini, binasını bunlarda Hazine'nin payı kalmayacağı için rahatça satabilecek.
– Daha önceden Hazine ile ortak taşınmaza sahip olduğunu bilmeyen vatandaş, bundan haberdar olacak.
– Taşınmaz tarlaysa tamamını işleyebilecek.
– Arazinin tamamı için devletin verdiği tarım desteklerini alabilecek.
– Bu çalışmayla İzmir'deki tüm Hazine hisseli taşınmazların envanteri de ortaya konmuş olacak.

Kaynak: Yeni Asır – 05.10.2010 {nomultithumb}