Hayvancılığa ‘not’ engeli

EMRE DÖKER

Çevre Düzeni Revizyon Planı’na yalnızca İzmir bölgesini kapsayacak biçimde düşülen notla hayvancılık baltalanıyor.

İzmir'de hayvancılık yapmak isteyen girişimcilerden, diğer bölgelerdekilerden ayrı olarak, maliyeti 100 bin lirayı bulan imar planı hazırlanması için başvuru yapması isteniyor.

 

Yerli üreticiyi desteklemeyen AKP hükümeti, İzmir’de hayvancılık yapmak isteyenlere “imar planı” engeli çıkardı. İzmir-Manisa-Kütahya 1/100 binlik Çevre Düzeni Revizyon Planı’yla hayvan çiftliği kuracak yatırımcılardan, imar planı hazırlatmaları isteniyor. Bunun maliyeti ise 30 ile 100 bin lira arasında değişiyor.

Hayvancılık Tesisi Kurulum Yönetmeliği geçen aralık ayında kaldırılmasına karşın, bu yönetmeliğe dayandırılarak istenen planın hazırlanması en az bir yılı buluyor. Diğer illeri kapsayan çevre planlarında ise böyle bir notun yer almadığı belirtiliyor. İzmir İl Özel İdaresi’nde 20 milyon liralık yatırımın, bu zorunluluk nedeniyle onay beklediği öğrenildi.

İzmir İl Genel Meclisi’nin CHP'li Üyesi Tarık Uslu, ticari hayvancılık gerçekleştirilecek alanda imar planı yapılmasının süreci uzattığını hem de parselin tarla özelliğini kaybederek imarlı bir arsa vasfına dönüştürüldüğü uyarısı yaptı.

Plansız alanlarda imar yönetmeliğine göre yüzde 40 oranında yapı izni olmasına karşın 100 binlik Çevre Düzeni Planı’nda bu rakamın yüzde 10’a düşürüldüğünü de belirtti.

 

ENGELLER BÜYÜK

Uslu, “Emsallerin düşürülmesi ve arazi maliyetinin yüksek olması nedeniyle bölgede hayvancılık işletmesi kurmak isteyenler büyük engellerle karşı karşıya kalmaktadır” dedi.

Uslu, hükümetin hem tarım ve hayvancılığı desteklediğini söylediğini hem de hayvancılık yapmak isteyenlere engel çıkardığını kaydetti. Girişimcilerden imar planı hazırlatmaları istemenin maliyetli olduğunu belirten Uslu, şöyle konuştu:

“Bu iş için 30 ile 100 bin lira masraf gerekiyor. Bir yıldan aşağı sürede de tamamlanması mümkün değil. Yatırımcı önce jeoloji mühendisine etüt yaptırıyor. Onaylanması iki ay. Haride mühendisi haritayı hazırlıyor. Daha sonra yatırımcı şehir plancısına imar planı hazırlatıyor. Onu da il özel idaresine ya da belediyeye, onaylanması için veriyor. Yaklaşık 1 yıllık bu sürecin ardından sıra mimari projede. Yaklaşık 5 ayın ardından yapı kullanma ruhsatı alınıyor ve inşaat başlayabiliyor. Bir hayvan çiftliği yapmak için 2 yıl uğraşırsanız, vatandaşı kaçak yapıya yönlendirir, ülkeyi ithal ete bağımlı hale getirirsiniz. Bu ayıba bir an önce son verilmeli.”

Çevre planındaki not nedeniyle 20 milyon liralık yatırım İzmir İl Özel İdaresi’nde bekliyor.

 

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 11.02.2011