Hayalim Urla’ya tarih köyü

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI, İZMİR TV'DE "GAZETECİLER" PROGRAMINDA AÇIKLADI
Hayalim Urla'ya tarih köyü

Kocaoğlu, müze köyde Anadolu'da yaşamış 33 medeniyete ait sembol yapılar ve elektronik kütüphanenin yer alacağını söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, en büyük hayalinin Urla'da tarih köyü kurmak olduğunu söyledi. İzmir TV'de yayınlanan "Gazeteciler" programına konuk olan Kocaoğlu, "Urla'da İYTE Kampusü'nün içinde 1500-2000 dönüm alan içine Urartular'dan bu yana Anadolu'dan geçen 33 medeniyetin sembollerinin olduğu binalardan ve mimari özelliklerinden oluşan elektronik anadolu kütüphanesinin de bulunduğu bir köy müze yapmayı hayal ediyorum" dedi. Kocaoğlu, Yeni Asır Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Muzaffer Oktay'ın hazırlayıp sunduğu programda, NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak, Dünya Gazetesi İzmir Temsilcisi Ali Ekber Yıldırım, Milliyet Gazetesi Temsilci Yardımcısı Deniz Sipahi ile Yeni Asır Gazetesi Haber Müdürü Meltem Seyis'in sorularını yanıtlayarak kentle ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi. Başkan Kocaoğlu, EXPO'nun İnciraltı'nda yapılması ile ilgili gelecek hafta içinde bir toplantı yapılacağını, teknik detayların burada netleşeceğini söyledi.

EXPO, ULAŞIM VE SEÇİMLERLE İLGİLİ TERLETEN SORULAR
Muzafer Oktay: CHP'nin büyükşehirlerdeki son belediye başkanısınız. İzmir'in kronikleşmiş, ertelenmiş pek çok sorunu var. Çankaya'dan Bayraklı'ya bir saat 20 dakikada geldim. Trafik sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?
Aziz Kocaoğlu: Bizim de en önemli projemiz 11 kilometre olan ağımızı Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi ile 80 Üçyol-Üçkuyular ile 5.5, Bornova Merkez'le de 3.5 olmak üzere 90 kilometre artırarak 100 kilometreye çıkarmak. Bunun da bitim süresi 2008 yılı. Yani göreve geldikten sonra metro ulaşımını ona katlayarak hızlı bir çözüm ürettik. Bu hiçbir kentte olmayan bir çözümdür. Kent şantiyeye döndü. Biz ulaşımda çevre yolunun çizdiği yaydan Ankara, Çanakkale ve Aydın istikametini çevre yolundan sonra rahatlatmayı düşünüyoruz. Bu kapsamda Esbaş, Gaziemir ve Sarnıç kavşağını altttan geçiyoruz. Çevre yolundan veya dışarıdan gelen bir sürücünün çevre yoluna ya da çevre yolundan havaalanına geçişini lambasız sağlayacağız.
Tünel yapacağız
Muzaffer Oktay: Bu projeler zaten sürecek. İzmir'in görüntüsünü değiştirecek kentin ağırlığını Alsancak'tan Çankaya'den kaydırabilecek bir şey yapılamaz mı?
Aziz Kocaoğlu: Zaten devam ediyor. Dediğiniz projelerin yatırım tutarı 1 katrilyon lira civarında. İzmir tarihinde böyle kısa bir dönemde bu kadar maddi imkanı bulmuş ve yatırmış değil. İzmir'de en büyük problemlerden bir tanesi Kordon Yolu'nun yapılıp yapılmayacağı. O tartışmalar sürerken Ankara'da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve eski Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'le oturup konuştuk. Kordon Yolu tartışmasında oto yolun Kordon'dan geçmemesi gerektiğini söyledik. Ergezen, 'alttan tünelle geçelim' deyince ben de 'madem bu kadar büyük bir yatırım yapacaksınız. İnciraltı ile Çiğli'yi birleştirirseniz trafik sorunu kökten çözülür' dedim. İnciraltı Çiğli arası denizden sadece 7 kilometre. Karadan 41 kilometredir. 34 kilometrelik bir kısalma var. Körfezin altından yapılacak tünel İzmir'in kurtuluşudur.
Deniz Sipahi: İzmir iş merkezleri belli yerlerde toplandı. Bunu başka yerlere çıkarıp araç trafiğini buralarda toplamamak gerekiyor. Metro önemli bir rahatlama yapacak ama iş merkezlerini de şehrin dışına çıkarmamız gerekiyor.
Aziz Kocaoğlu: İzmir'de öngördüğümüz nüfus artışı güneyde Yazıbaşı, Ayrancılar, Pancar ve Torbalı istikametinde, kuzeyde de Harmandalı, Ulukent, Koyundere Asarlık, Seyrek bölgesinde olacaktır.
Ali Ekber Yıldırım: Siz EXPO'nun İnciraltı'nda yapılmasına karşıydınız ama artık benimsemiş görünüyorsunuz. Acaba burada bir referandum yapılamaz mıydı? İnciraltı'ndan artık geri dönüş yok mu?
Aziz Kocaoğlu: EXPO için Urla'yı yani İYTE'nin arazisini öngördük. EXPO'nun yarımadayı tetikleyecek bir noktada olması gerekir. Bizim başından beri söylediğimiz yer tespitinde ya da bakış açımızda hiçbir farklılık yoktur. Ama şu da bir realitedir. Hem BİE Genel Sekreteri'ne hem başkanına karşı bir İnciraltı lobisi oluşturuldu. İnciraltı'nın EXPO alanı olması için bir çalışma yapıldı. Ben İnciraltı'nın planlanması gerektiğine inanıyorum. 1-2 yıl tarım arazisi olarak kullansanız da burada tarım yapılmayacaktır. Arazileri günübirlik tesis yapmak isteyenler kiralayacaktır. İnciraltı'nda EXPO'nun yapılmasına çok mu sıcak bakıyorum, hayır. Kafamdaki plan Bakü Bulvarı'nın altındaki kesimle yukarıdaki kamu alanı olarak ayrılacak kesimi birleştirip ağaçlandırdığımız 1500 dönüm alana 1800 dönüm daha ilave edip kentin tüm ihtiyacını karşılayacak bir kent ormanı yaratmaktı. Önceden kent ormanı yapacağımız yere şimdi geçici olarak EXPO'yu yapmak istiyoruz.
Merih Ak: Konuşmanızda bahsettiğiniz İnciraltı lobisi kimdir?
Aziz Kocaoğlu: EXPO'nun İnciraltı'nda olmazsa olmayacağını düşünen arkadaşlardır. Ben o kanatte değilim. Önemli olan EXPO'yu yapmaktır. İnciraltı gerekiyorsa ve planlama süreçleri, yasal altyapısı tammalanabilirse İnciraltı'nda EXPO'nun yapılmasına karşı değilim. Kentin sıçrama yapması gerekir. İnciraltı'nın hatta kentin merkezinin kurtuluşunun İnciraltı'nın planlanmasından geçtiğine inanıyorum.
Merih Ak: Önceki gün Dışişleri Bakanı'yla bu konu ile ilgili bir toplantı yaptınız. Sizin Urla'yı istediğinizi biliyoruz.
Aziz Kocaoğlu: EXPO'da izmir'in elini kuvvetlendirecek en iyi alanın İnciraltı olduğu söylemi var. İnciraltı konusunda hem BİE yetkilileri hem de hükümet olmazsa olmaz noktasına geldi. Bunu İzmirliler yaptı.
Muzaffer Oktay: Uluslararası bir kuruluşa bu fizibilite çalışmasının yaptırıldığı, 8-10 alternatif sunulduğu o firmanın İnciraltı olarak görüş belirttiği söyleniyor.
Aziz Kocaoğlu: Uluslararası dediğiniz firmanın iki tane yabancı danışmanı var. Aslında Meteksan firması bu. Tepe Gurubu'nun firması 5-6 firmadan oluşan bir konsorsiyum bu. Türkiye'de tekel durumundalar. İnciraltı birinci sınıf tarım arazisi. Bu kısıttan dolayı EXPO'nun yapılmaması riski vardır. Yarın problem yaşanır diye belirttim.
Merih Ak: Doğru bildiği yoldan şaşmayan birisiniz. Kamuoyunda İnciraltı konusu kesinleşince Başkan niye direnmedi sorusu çıktı ortaya. Gerçekten böyle bir şey var mıydı?
Aziz Kocaoğlu: İnciraltı lobisinin sloganı da buydu. Ya EXPO İnciratı'nda olur ya da hiç olmaz. AKP Millevekili Mehmet Tekiloğlu da aynı söylemi kullandı. Ben buna katılmıyorum. Ben başından beri söylüyorum. İnciraltı'nın planlanmasından yanayım. İnciraltı'nda yapılmasına da kentin geleceği açısından karşı durmuyorum. Mahsurlarını başından beri söylüyorum. Dosyayı da Abdullah Gül'e verdim. Önümüzdeki hafta teknik heyetler toplanacak. Burada ne yapılıp yapılamayacağı oturulup değerlendirilecek. Burada gayrimenkul sahiplerinin hakkı korunmalıdır.
Deniz Sipahi: Haziran'da sunumu yaptıktan sonra İnciraltı seçilmezse B planımız var mı?
Aziz Kocaoğlu: EXPO'nun yönlendirme kurulu var. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığını yapıyor. Ben o kurulun üyesiyim. Onun dışında da 8 kişiden oluşan bir yönetim kurulu var. Orada da Büyükşehir Belediyesi'nden bir arkadaşımız görevli. EXPO'nun her zaman içinde olmayı planlama erkini de kullanarak maddi manevi destek olmayı kendimize görev edindik.
Meltem Seyis: EXPO'nun alınması konusunda endişeniz var anladığım kadarıyla. İnciraltı'nın seçilmesinin ardından buradaki arazilerin yüzde 40'ının kamuya terkedilmesiyle ilgili planınız vardı. Gayrimenkul sahiplerinin davalarıyla uğraşmak zorunda kalacaksınız.
Aziz Kocaoğlu:
İnciraltı'ndaki tarım kısıtı halledildikten sonra Büyükşehir Belediyesi bir planlama yaparak yüzde 40'ını alır ve bu plan da kesinleşir. Bugünkü mevzuat çerçevesinde yargıdan da dönmez. Önümüzdeki hafta teknik yetkililer Ankara'da toplanıp bir çalışma yapacak. Konu başlığı da şudur. EXPO'nun İnciraltı'nda yapılabilemesi için ne gibi bir yasal düzenleme yapılmalıdır. İnciraltı planlanamazsa kendiliğinden bir B planı olacaktır.
Merih Ak: İnciraltı'nın olmama ihtimali var mı?
Aziz Kocaoğlu: O belli olacak. Önümüzdeki hafta çalışacağız, arkadaşlar çalışacak neticeyi göreceğiz. Yasal düzenlemeler yapılması için Abdullah Gül tarafından meclisin gündemine getirilecektir.
Meltem Seyis: İki hafta önce Büyükşehir eski Belediye Başkanı Burhan Özfatura konuğumuz olduğunda, 'Aziz Bey iyi bir başkan ama ekibi yok' dedi. 60 yaş kartları, tek bilet uygulaması ve Kültürpark'taki yeraltı otoparkında başlangıçta söylediğinizden farklı sonuçlar doğdu. İyi bir ekibiniz olduğuna inanıyor musunuz?
Aziz Kocaoğlu: 60 yaş kartının kullanım amacına aykırılığı engelleyecek sistemi arıyoruz. Tartışıp doğruyu bulup uyguluyoruz. Bu bir süreç, dönmemiz mümkün değil. Tek bileti şu anda pilot olarak uyguluyoruz. Tedrici olarak geçmemiz gerekiyor. Ulaşımı zaten sübvanse ediyoruz. Ulaşımda herhangi bir çöküş yaşarsak projelerimizde de bir darboğaza düşme tehlikesi var. Yeraltı otoparkında inşaatı durdurduk. Sonuç olarak yargıya gitmiş bir konu.
Büyükşehir Belediyesi'ne hazırlıksız geldim. Mevcut kadroyla çalışmaya başladım. Bunun doğrusu da budur. Ben kadromla çalışacağım deyip listeyle gelip Büyükşehir Belediyesi'nin kadrosunu bir günde yıkıp bir günde kuramazsanız. Hangi daire başkanı aksıyorsa görevden aldım. Nerede sıkışıklık varsa aldım. İşin yürüyüşüne bakıyorum. Üç yıldır belediyede ne yapmam gerekiyorsa onu yapıyorum.
Meltem Seyis: Hasan Fehmi Mani'yle bu söylediğiniz nedenlerle mi ayrıldınız?
Aziz Kocaoğlu: Yönetim anlayışımız arasında farklılık vardı. Benim yönetim anlayışım farklı, Hasan Bey'in farklıydı. Yoksa kişisel en ufak birşey yoktu aramızda. Üç seneye yakın da beraber çalıştık. Ama yönetim anlayışımızda, yönetim felsefemizde fark var. Benim yöntemim farklıdır. Daha çok sevgiye ve insana dayalı ve insan odaklı bir yönetim anlayışım var.
Merih Ak: Hasan Fehmi Mani uzun süre kaldı görevde.
Aziz Kocaoğlu: Hasan Bey de gayretli çalışıyordu. Yollarımızı ayırdık diye kimsenin aleyhinde konuşacak değiliz. Biz bu kadroyla 1 katrilyona yakın yatırımı götürüyoruz. Kadro olmadan bu yatırım götürülmez.
Ali Ekber Yıldırım: 12 gün sonra mermer fuarını açacağız. Geçen yılki açılışta mermer fuarı Gaziemir'de açılacak denilmişti. Gaziemir'e bu yıl gidemedik. Seneye de gidilip gidilmeyeceği şüpheli. Hatta sırf bu yüzden bu sene yaklaşık 100 firma geri çevrilmiş.
Aziz Kocaoğlu: Gaziemir'de kamulaştırma sorunu var. Bornova'da Hamdi Dalan kavşağı var, iki senedir davası sürüyor. Adam beğenmiyor verdiğimiz fiyatı. Kamulaştırma sorunlarını çözmeye çalışıyoruz.
Ali Ekber Yıldırım: Başarılarınızla CHP oy almaya çalışacak, eksikliklerinizle vurmaya çalışacak. Burhan ve Ekrem Beyi rakip olarak görüyor musunuz?
Aziz Kocaoğlu: İkisi de İzmir'de saygı duyulan insanlardır. Burhan Bey çalıştığı dönemde iyi niyetli katkıda bulunmuştur. Ekrem Bey yıllardır İTO başkanlığını sürdürüyor. Herkesin en doğal hakkıdır Büyükşehir Belediye başkan adayı olmak. İzmir gibi bir metropol kente belediye başkanı olmak gerçekten siyasi yaşamda ulaşılabilecek en onurlu makamlardan bir tanesidir. Piriştina'nın ölümünden sonra göreve geldim. Bütün hedefim de layık olmaktır. Bütün İzmir halkına ve beni seçenlere bu koltuğa layık olmaktır.
Merih Ak: Tayland gezisi sıkıntılı geçti sizin için. Deniz Baykal'la hiç bir araya geldiniz mi?
Aziz Kocaoğlu: Daha Çarşamba günü Ankara'ya gittiğimde bir araya geldik bir saate yakın görüştük.
Merih Ak: Burhan Özfatura döneminden kalan bir yapı var karşımızda. Ege Palas Oteli yıkılacak mı?
Aziz Kocaoğlu: Ege Palas süreç içinde değerlendirilecektir. Ege Palas'ın yasal olarak yıkılıp yıkılamayacağı konusunda dava hala sürüyor.
Meltem Seyis:
Son günlerde İzmirle ilgili projeler konuşuluyor DNA kuleleri, adalar gibi. Sizin İzmirle ilgili bir prestij projeniz ya da hayal ettiğiniz birşey var mı?

Aziz Kocaoğlu: DNA kulesi ne getirir ne götürür. En büyük kuleyi yaparsınız zengin ülkeler daha büyüğünü yapar. Önemli olan bu kentte, bu kente özgü taklit edilemeyek bir projeyi gerçekleştirmektir. İzmir'de tanıtımı yapılabilecek sadece onu görmek için dünyanın her tarafından meraklılıranıın gelebileceği ayrı bir turizm odağı olabilecek proje şudur. Urla'ya tarih köyü projemizi geçen gün Abdullah Gül'e de önerdim. EXPO İzmir'i turizme hazırlayacak, bu proje de onun bir ayağı.

 

 

Yeni Asır – 18.03.2007{nomultithumb}