Hayalet bina yıkılıyor

Hayalet bina yıkılıyor

Balçova Ticaret Merkezi’ne yıkım

<Haber: Fatih YAPAR – Fotoğraf: Emre TAZEGÜL>


İşbirliği Holding tarafından yapılması planlanan ve inşaatına 1998 yılında başlanan İşbirliği Ticaret Merkezi, alışveriş merkezi oluyor. Geçtiğimiz aylarda EGE Varlık A.Ş tarafından alınan dev ticaret merkezi inşaatı Mavişehir’de bulunan EGE Park gibi olacak. Dev alışveriş merkezinin planlandığı yapının içinde, sinema salonları, oyun alanları, fitness ve spor merkezleri yer alacak.

Yıkım başlıyor

Balçova Belediyesi sınırlarında yer alan ve imar plan lejantlarında ticaret alanı olarak belirlenen yerde inşa edilen 24 katlı ticaret merkezinin 13 katı yıkılacak. ABD’de yatırımlar yapan EGS Varlık’ın sahibi Kasım Pırlant ile görüşmeleri tamamlayan Özbükerler Hafriyat Şirketi yıkım işlemleri için hazırlık yapmaya başladı.Bir ay içinde yıkıma başlayacaklarını söyleyen firma sahiplerinden Mehmet Özbüker “13 katı yıktıktan sonra binayı alışveriş merkezi yapılabilir hale getirip bırakacağız” dedi. EGE Park yetkilileri ise Mavişehir’de olanların Balçova’ya da geleceği müjdesini verdi. Yetkililer, yıkım işlemleri için firma ile anlaştıklarını doğrularken son sözün Kasım Pırlant’ta olduğunu bir aya kadar projeleri ile birlikte her şeyin netleşeceğini ifade etti…

Cazibe merkezi olacak

Bölgenin ticaret alanı olduğunu belirten Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da , “Toplam 24 katlı olan binanın görünüşü ve yapılışında hiçbir yanlışlık yok. Belediye meclisinden geçen karar zaten zamanında Büyükşehir Belediyesi meclisinde de onaylandı. Alışveriş merkezi yapılacağı bize de geldi fakat resmi anlamda başvuru henüz yapılmadı. Bölgeye yapılacak bu yatırım ticari anlamda hareketlilik katacağı gibi esnafı da mağdur edecek. Konuya iki taraftan bakılabilir” diye konuştu.

 
125 ortaklı kurulmuştu

İzmirli işadamlarından oluşan 125 ortaklı 1998 de başlayan proje ekonomik kriz nedeniyle 2000 yılında durdu. İnşaatı 6 yıl önce duran İşbirliği Ticaret Merkezi’ne talip çıktı 25 bin metrekare alan üzerine kurulacak ticaret merkezinde toplam 45 bin metrekare kullanım alanı olması hesaplandı. Ticaret merkezi içinde değişik büyüklüklerde işyeri ve ofisler, alışveriş merkezi ve sinema gibi sosyal yaşam alanlarının yer alacağı, 23 katlı binanın 35 milyon dolara tamamlanması planlanıyordu. Ancak peş peşe gelen ekonomik krizleri planları alt üst etti. 2007 yılı sonunda inşaat halinde bekleyen bina önce Ekonomi Üniversitesi’ne daha sonra da EGE Varlık AŞ’ye satıldı.

Yenigün / 09.01.2008 {nomultithumb}