Hayal değil gerçek…

Hamdi Türkmen Perde Arkası 

OTUZ milyar dolar…
Üf, üf, üf…
Üf ki, ne üfffffffff…
İzmir’de yaptığı gökdelenlerle ünlenen işadamı Selim Gökdemir, Alsancak-Turan arasındaki Yeni İzmir Kent Merkezi Projesi’nin, bu kadar büyük ve astronomik bir iş hacmi yaratacağı görüşünde.
Selim Gökdemir, Yeni İzmir Kent Merkezi’nde ilk 24 katlı ve 110 metre yükseklikteki gökdelene başlayan ve bu bölgenin ilk yüksek binasını inşa eden kişi olacak.
Selim Bey’in Bayraklı sahilinde başladığı ve hızla yükselen Megapol Tower Office adlı gökdeleni, gerçekten de bölgenin en güvenli, en estetik, en akıllı, en konforlu ve en modern yapılarından biri olacak.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aynı konuda daha da iddialı.
Aziz Bey’e göre, Alsancak-Turan arasındaki Yeni İzmir Projesi ile, İnciraltı, planlamaları bittiğinde ve bu iki bölgeye yerli-yabancı yatırımlar başladığında…
Şimdi sıkı durun…
Önümüzdeki üç yıl içinde İzmir’de yaşayan herkesin geliri, kazancı yüzde 30…
Beş yıl sonra da yüzde 100 aratacak…
Başkan Kocaoğlu, bu kadar kesin, bu kadar net konuşuyor.
*  *  *
Ne duruyor, ne bekliyoruz o zaman?
Ya da; engel olan kim?
Hani bu kentin bazı çok bilmiş “istemezükçüleri” var ya; “Efendim bu bölgeye yüksek bina yapılır mıymış” diyerek, o karşı çıkanlar tam üç yıldır projenin başlamasını yargıya taşıyarak durduruyor, İzmir’in de çok affedersiniz “içine ediyorlar”(!)
Hele bu “istemezükçülerin” içinde bazı bilim adamları ve teknik adamlar yok mu; onlara daha çok şaşıyorum.
Bakın beyler, bugün yapı teknolojisinin geldiği noktada, maliyetine katlanıldıktan sonra, denizin içine de, bataklığın üzerine de, dağın bilmem kaç metrelik zirvesine de “güvenli” bina yapabilirsiniz.
Kim yapılamaz diyorsa; gelsin tartışalım.
Aksini savunacak kim varsa, çıksın ortaya görelim.
*  *  *
Bir iddiam daha var…
Yeni Kent Merkezi Projesi adı verilerek “gökdelenler bölgesi” haline dönüştürülen Alsancak Limanı-Turan arasındaki bölgeye yapılacak olan o 100 katlı-150 katlı inşaatlar var ya?
İddia ediyorum, hepsi, Birinci Kordon’daki, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki, Karşıyaka Yalısı’ndaki, Alsancak’taki, Çankaya’daki, Bornova’daki, Buca’daki, Hatay’daki tüm  4 katlı, 5 ve 7 katlı binalardan daha güvenli, daha sağlam olacaklar ve bir o kadar da onlardan daha çok depreme dayanıklı duracaklardır.
Çünkü:
Öncelikle, yeni Deprem Yönetmeliği’ne uygun, zemin etüdleri yapılmış ve fore kazıkla sağlamlaştırılmış zemin üzerine inşa edilecekler.
Ayrıca kaliteli beton ve modern çelik kalıp sistemleri kullanılacağı için risk minimuma inecektir.
İzmir için hem burası hem de İnciraltı, büyük bir “nimet” ve kentin geleceğini kurtaracak bölgelerdir.
Hepimize düşen görev, “taş koymak” değil, bir an önce başlamasına destek olmaktır.

Kaynak: Milliyet Ege – 29.07.2010