Hava gazı fabrikası, kültür merkezi oluyor

İzmir'de sanayileşme sürecindeki kentin enerji ihtiyacını karşılamak üzere Fransızların yaklaşık 150 yıl önce yaptığı Alsancak'taki tarihi hava gazı fabrikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı restorasyon çalışmasıyla çok amaçlı kültür merkezine dönüştürülecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentin sanayileşmesi sürecine ait sembol yapılarından biri olan tarihi hava gazı fabrikası, restorasyon çalışmalarıyla kentin önemli kültür merkezlerinden biri haline getiriliyor.
Restorasyon çalışmalarında bugüne kadar, 24 bin metrekarelik açık alana sahip fabrikada, 2 bin 850 metrekarelik tescilli yapılar dışındaki tüm yapılar yıkılarak, orijinal binalar üzerinde restorasyon çalışmalarına başlandı.
Projede, tescilli binaların gençlik merkezi, dökümhane binasının kafeterya, depo binalarının da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde kullanılması planlanırken, alanın gerisindeki iki katlı betonarme bina da yeniden düzenlenecek.
Aynı çalışmalar çerçevesinde, hava gazı fabrikasının simgesi konumunda olan dev fabrika bacasında, güçlendirme çalışmaları yapılacak.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açıklamada, liman gerisinde yer alan hava gazı fabrikasının, restorasyon çalışmasının ardından, İzmir'i kültür ve sanat merkezi vizyonuna ulaştıracak en önemli yerlerden birisi haline geleceğini belirtti.
Çalışmalarla bugüne kadar ayakta kalabilen az sayıdaki tarihi eseri gelecek kuşaklara taşımayı temel hedef aldıklarını ifade eden Kocaoğlu, "Bu proje, kentin kültür ve sanat hayatını canlandırma yolunda çok önemli bir adım olacak" ifadesini kullandı.
Fransız "Laidloux and Sons" şirketi tarafından inşaatına 1862 yılında başlanan ve 1902 yılından itibaren şehrin hava gazı ile aydınlatma sisteminin odak noktasını oluşturan Alsancak'taki hava gazı fabrikası, kentte elektrikle aydınlanma devreye girinceye kadar kullanıldı.
İzmir'in her dönem gelişim konusunda öncülüğünün göstergesi olarak anılan fabrikanın, uzun yıllar kentteki sanayinin gelişmesinde çok önemli rol oynadığı bildirildi.

HaberEkspres – 03.09.2007{nomultithumb}