Hatıra ormanı, şimdi de kepçelerle dümdüz edildi

KADİR KEMALOĞLU(HABER MERKEZİ)
Bayraklı sırtlarındaki İzmir Gazeteciler Cemiyeti 50. Yıl Hatıra Ormanı'nda, ağaçların kesilmesi ve fidanların sökülmesinin ardından dün de bölgeye makinelerle girildi

Gemi Trafik Hizmetleri Binası ve Trafik Gözetleme İstasyonu yapılacağı gerekçesi ile Bayraklı sırtlarındaki Atatürk Ormanı içinde yer alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 50. Yıl Hatıra Ormanı'nda 29 Ekim tarihinde yaşanan ağaç katliamının ardından dün çalışmalar hızlandı. Önceki gün bir kısım ağacın köklendiği alanda kepçeler çalışmaya başladı. Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım'da törenle dikilen 120 fidan önceki gün inşaatı yapacak müteahhit firma elemanlarınca sökülmüş, ayrıca yine alandaki 3 okaliptus ağacı da kesilmişti.

'MÜHÜRLERİM'
Dün, bölgede kepçe ve diğer iş makinelerinin düzleştirme işleri devam ederken, vatandaşlar da tepkilerini sürdürdü. Öte yandan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ da, başlar başlamaz inşaatı mühürleyeceklerini açıkladı.
İnşaatı mühürlememeleri durumunda suç işlemiş sayılacaklarının altını çizen Başkan Karabağ, "Ben gelen arkadaşlara anlattım. Eğer orası mühürlenmezse suç işlemiş sayılırız. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı tek başına yeter değil. Kurul kararı, mevcut imar planının değiştirilmesi için bir alt karar. O kararla birlikte kurumun bize gelip imar plan değişikliği başvurusunda bulunması lazım ya da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın imar plan değişikliğini resen onaması lazım. Böyle bir plan değişikliği yok" diye konuştu. Yüklenici firmanın, "Biz belediyeye yer gösterin 350 ağaçlık orman oluşturalım dedik ama belediyeden bir ses çıkmadı" şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Karabağ, "Ben ağaç dikmek için onlara mı kaldım. Yüklenici firma benim muhatabım değil. Ben her gün ilçeme ağaç dikiyorum. Arkadaşım izinsiz selvi ağaçlarını kesti ona bin 300 ağaç diktirttim. Ayrıca, 36 bin lira da para cezası kestim. İnşaat başlar başlamaz zabıtaları gönderip orasını mühürleteceğim" dedi.

'Projenin yeri değişebilirdi'
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, bölgede yapılacak gözlem eviyle ilgili olarak, "Projede, 800 metrekare taban alanlı konut da var. 3 kat, 2 bin 400 metrekare kapalı alan var" dedi. Projeyi hayata geçirenlerin, 'Buraya yapmaya mecburuz' şeklinde savunma yaptığını da hatırlatan Karabağ, "Ufak saptırmalarla, projeyi 500 metre ilerisine yaparsın. 300 metre ileride gecekondular var, istimlak edersin" diye konuştu.

Işık: Sertel siyaset yapıyor
MHP Bayraklı İlçe Başkanı Taşkın Işık, Hatıra Ormanı'ndaki ağaç kesimi ve fidanların sökülmesi ile ilgili olarak İGC Başkanı Atilla Sertel ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ı eleştirdi. Işık, "Sağır sultan bile duydu Atilla Sertel mi duymadı. O ağaçlar belediyenin bilgisinde kesilmiştir, belgesi elimde. Yaklaşan genel seçimler öncesi Sertel milletvekili olmak istediği için siyaset yapıyor" iddiasında bulundu.

 

Kaynak: Yeni Asır – 20.01.2011