Hatay ile Karabağlar 12 milyona ‘buluşacak’

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnönü ve Yeşillik caddelerini birbirine bağlayacak 6 kilometrelik yolun kamulaştırmaları için yüksek bir bütçe kullandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnönü Caddesi'ni, Karabağlar Yeşillik Caddesi'ne bağlayacak 6.5 kilometrelik yol için bugüne kadar 12 milyon 500 bin lira kamulaştırma bedeli ödedi. 25 metre genişliğindeki yol için yapılan kamulaştırma çalışmaları etap etap gerçekleştirildi. Karabağlar'daki Dostluk Bulvarı'nda yer alan parsellerin kamulaştırma çalışmaları ise tamamlandı.

TEK SEÇENEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, söz konusu bölgede toplam 11 bin 518 metrekarelik alanın kamulaştırılmasını gerçekleştirdi. Bölgenin trafiğini rahatlatacak ve Hatay'ı Karabağlar'a bağlayacak olan çalışmalar kapsamında 28 bin metrekarelik bir alanın daha kamulaştırılacağı belirtildi. Kent trafiğini rahatlatmak amacıyla, projelerin yatırım bedellerinden çok kamulaştırma parası ödemeyi göze aldıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bunu yapmak zorundayız çünkü yapılaşması tamamlanmış bölgelerde yeni yol ve cadde açmamızın başka olanağı yok. Açacağımız bu yeni güzergah üzerinden Hatay Caddesi'ni kullanarak Karabağlar-Sarnıç-Gaziemir ve hatta Buca istikametine gidecek vatandaşlarımız yararlanacak. Karabağlar-Sarnıç ve Torbalı istikametinde mobilya ve tekstil başta olmak üzere değişik imalat sektörlerinin faaliyet gösterdiği düşünülürse, yeni yolun sağlayacağı yarar daha da iyi anlaşılır" dedi.

 

Kaynak: Yeni Asır – 21.10.2010