Hastaların yol çilesi

YENİŞEHİR'DEKİ ÇALIŞMALAR YÜZÜNDEN AMBULANSLAR BAŞKA HASTANELERE YÖNLENDİRİLİYOR

Metro hattı inşaatı nedeniyle Tepecik'teki hastanelere ulaşmakta
zorlaşması, bazı sağlık merkezlerinde yaşanan yoğunluğu da artırdı

ÖZGE İPEKÇİOĞULLARI (Yeni Asır – 15.08.2007{nomultithumb})

Aliağa-Menderes hızlı tren projesi, acil hastaları tehdit ediyor. Hattın Yenişehir'deki Gaziler Caddesi'nde yapılan çalışmalar, trafiği kilitlerken, bölgedeki 4 hastaneye ulaşımı da bir hayli güçleştirdi. Hastalar, trafik korkusu yüzünden ambulanslarla farklı ilçelerdeki hastanelere götürülüyor.
Hastaların, yolda kaybedilen vakit nedeniyle yaşamsal fonksiyonlarını tehlikeye atmamak için İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, ambulans güzergahını değiştirdi. Hastalar Yenişehir bölgesindeki hastanelere götürmek yerine, İzmir (Bozyaka) Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yeşilyurt'taki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yönlendiriliyor. Tepecik'e gidemeyen ambulansların İzmir (Bozyaka) Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirdiği vaka sayıları yüzde 30 artarak hasta trafiğinin de sıkışmasına neden oldu.

Tek araçlık geçiyor
Bölgede bulunan 3 eğitim ve araştırma hastanesinden ikisinin dal (ihtisas) hastanesi olduğunu vurgulayan 112'den Sorumlu İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Turhan Sofuoğlu, "Bu hastanelerden biri, doğum hastanesi. En büyük sorun, burada yaşanıyor. Ambulansları oradaki trafiğe sokmamaya çalışıyoruz. Komuta merkezimiz zorunlu olmadıkça ambulansları Yeşilyurt ve Bozyaka'ya yönlendiriyor" açıklamasında bulundu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Aliağa-Menderes hızlı tren projesi için 14 Mayıs'ta Yenişehir'in Gaziler Caddesi'nde başlattığı kazı çalışmaları, hastaları olumsuz yönde etkiliyor. Büyükşehir, Gaziler Caddesi'ni trafiğe kapatarak, trafiği tek araç geçebilecek genişlikteki Yenişehir Pazaryeri'nin bulunduğu 1730 Sokak'tan verdi. Tepecik'te bulunan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Kadın ve Doğum Hastalıkları Ege Doğum Hastanesi ile Eşrefpaşa Belediye Hastanesi'ne ulaşmakta zorluk çeken hastalar isyan ediyor. Ambulanslarda taşınan hastaların hayatı riske atılmaması adına ambulanslar, başka hastanelere yönlendiriliyor.

Başhekimler neler söyledi?
Hepimiz bu yolda çile çekiyoruz
Profesör Dr. Gazi Yiğitbaşı (Tepecik Eğitim ve Araştırma Hast.): Yolun kapatılması nedeniyle hastanemizde muayene olan hasta sayısında herhangi bir düşüş olmadı, ama ambulansların gelme sayısındaki düşüş, trafiğin sorun yarattığının kanıtıdır. Bu sıkıntıyı, çileyi sadece hastalar değil, personelimiz de çekiyor. Umarım uzun sürmez.

Yeni bir yol açmak lazım
Dr. Ali Kadri Çırak (Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hast.): Branş hastanesi olduğumuz için hastalarımız, mutlaka bize ulaşmak zorunda. Hastaların bize geliş sürecinde ciddi sıkıntılar var. Yeni bir yol açmak lazım. Tepecik'teki trafiğe girmeden hastanemize ulaşmak isteyenler, Gıda Çarşısı'nın arkasındaki yolu kullanmaya başladı.

Zor da olsa ulaşıyorlar
Prof. Dr. Hülya Güven (Eşrefpaşa Hastanesi): Yol inşaatı, Tepecik bölgesindeki hastaneleri olumsuz etkiledi. Hastaların hastanelere ulaşımını zorlaştırdı. Bu sıkıntının hasta sayısına nasıl yansıdığını net olarak, Eylül ayında görebiliriz. Çünkü yaz nedeniyle İzmir bomboş. Hastalarımız zor da olsa bize ulaşmayı başarıyor.

Op. Dr. Şivekar Tınar (Ege Doğumevi Hastanesi): Doğum sayılarımız da geçen yıllara göre artış var. Ancak hasta sayımız, Nisan ve Mayıs aylarına oranla Haziran ve Temmuz aylarında düştü. Ancak üniversitelerin SSK ve Bağ-Kur'lulara açılması, havaların sıcak gitmesi hasta sayısının düşmesine yol açtı. Yol sorununun bizi etkilediğini söyleyemem.

Kaptaner: Bir dakika bile çok önemlidir
Büyükşehir'in, Yenişehir'deki çalışmaları kısa sürede bitirmesi gerektiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Suat Kaptaner, şunları söyledi: "4 büyük hastanenin bulunduğu bu bölgedeki çalışmalar için ayrılan 3.5 ay, çok uzun bir süre. Çalışmalar, saat 08.00'de başlıyor, 17.00'de bırakılıyor. Oysa 24 saat çalışarak bir an önce bitirmek gerekir. Bu bölgede bir hastane olsa, sorun olmazdı, ama 4 hastane var. Hastalar perişan halde. Acil hastalar için 1 dakikanın bile önemi olduğu unutulmamalı. Ambulansın 5-10 dakikalık gecikmesi, acil hastaların ölümüne sebep olabilir."