Hasankeyf için umut ışığı

Diyarbakır İdare Mahkemesi Ilısu Barajı davasında keşif kararı verdi

Hasankeyf için umut ışığı

BATMAN (Cumhuriyet) – Diyarbakır İdare Mahkemesi'nin Ilısu Barajı Projesi'nin yapımı ve imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle açılan davada, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar vermesi antik kent için umut oldu.

Hasankeyf'te kurtarma kazılarını yürüten Prof. Dr. Abdulselam Uluçam , bugünkü teknolojiyle Hasankeyf'in taşınmasının olanaksız olduğunu vurgulayarak, "Orada bir taşı yerinden oynatmaya kalkarsanız elinizde tuz buz olur. Bilirkişi raporunun da mahkeme kararının da Hasankeyf'in taşınmaması yönünde olacağını sanıyorum" dedi.

Avukat Murat Cano 'nun Hasankeyf'i sular altında bırakacağı gerekçesiyle Ilısu Barajı Projesi'nin yapımı ile ilgili imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle İsviçre şirketler grubu ve Başbakanlık aleyhine Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne açtığı davada ara karar açıklandı. Mahkeme, davaya ilişkin olarak uyuşmanın teknik yönünün araştırılması amacıyla Hasankeyf'te keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasını kararlaştırdı. Avukat Cano, kararı "Hasankeyf'in kurtarılması için yeni bir umudun başlangıcı" olarak tanımladı. Hasankeyf'in kurtarılması için dava açan avukatlardan Kemal Vuraldoğan da bilirkişi raporundan olumlu sonuç çıkacağını belirterek, "Her ne kadar baraj yapım çalışmaları başlasa bile hukuki mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

Hasankeyfi Yaşatma Girişimi'nden Recep Kavuş da bilirkişi heyetinin hazırlayacağı raporun en geç bir ay içinde mahkemeye ulaşacağını söyledi. Mahkemenin de bir yıl içinde karar vermesinin beklendiğini söyledi

Cumhuriyet / 06.03.2008