Harmandalı’nı çöpten kurtarın

Uğur Mumcu Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin uzmanların katılımıyla düzenlediği toplantıda, Harmandalı’nın hemen yanı başında kurulu çöp depolama alanı tartışıldı. Çöpten sızan suyun, yeraltı suyuna karışarak toprağı ve içme suyunu zehirlediğini belirten Harmandalılılar, alanın acilen kapatılmasını istedi.
Avukat Hasan Hüseyin Evin’in açılış konuşmasını yaptığı ve yönettiği toplantıya, Harmandalı halkı yoğun ilgi gösterdi. “Hava, toprak, su kirleniyor; kirletiliyor. Yetkililer hiçbir önlem almıyor. Parayı ve maliyet hesaplarını her şeyin üzerinde tutuyorlar. Bu anlayıştan kurtulmamız gerekiyor” diye söze başlayan Evin, Harmandalı halkını çöpe ve diğer sorunlarına karşı mücadele etmeye çağırdı. Toplantıya katılarak bir konuşma yapan Ege Üniversitesi Halk Sağılığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Karababa, acilen bölgeye çöp girişinin durdurulması gerektiğini söyledi. Ege Çevre ve Kültür Platformu Sözcüsü ve Jeofizik Mühendisi Erhan İçöz ise asbestli gemi Otopan’ın geri gönderilmesi mücadelesini örnek vererek Harmandalı halkını birlikte mücadele etmeye çağırdı. Bir çöplük kurulurken birçok konuda bilimsel tetkiklerin yapılması gerektiğini fakat Harmandalı’nın bu kuralların hiçbirine uygun olmadığını belirten İçöz, “Biz bir hakkımızı, sağlıklı yaşama hakkımızı istemezsek, kimse bize bunu vermez” diye konuştu.

‘Sanayi atıkları da atılıyor’

Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı Ertuğrul Barka, depolama alanının planlama aşamasında sadece evsel ve tıbbi atıkların depolanacağının söylendiğini fakat gelinen noktada, tehlikeli sanayi atıklarının da buraya gönderildiğini söyledi. Türkiye’nin yılda 200 bin ton tehlikeli atık ürettiğini söyleyen Barka, bunun 40 bin tonunun İZAYDAŞ’ta imha edildiğini, geri kalanın ise Harmandalı gibi bölgelere atıldığını belirtti. Türkiye’nin her yerinin Tuzla örneğinde olduğu gibi tehlikeli atık çöplüğüne dönüştürüldüğünü ifade eden Barka, “Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hazırladığı kent planında, farklı bir çöp depolama alanı belirlenmediğini gördük. Bunun belirlenmesi, sizin yürüteceğiniz kararlı, bilinçli ve tutarlı bir mücadeleden geçiyor” diye konuştu. Toplantıya, Kimya Mühendisi Gürel Nişli ve Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Alime Mitap ile birlikte üç mahalle muhtarı katıldı.
Toplantının sonunda her mahalleden temsilcilerin bulunduğu bir komite kuran Harmandalılılar, alanda çöp depolama durdurulana, ıslah çalışmaları başlayana ve sağlık taramaları yapılıp, varolan sorunlarına çözüm üretilene kadar mücadele etme kararı aldı.

(İzmir/EVRENSEL)