Harmandalı’da çöplük eylemi

İzmir’in Çiğli İlçesi’ne bağlı Harmandalı Beldesi’nde yaşayan vatandaşlar, yöredeki çöplüğün kaldırılması için Harmandalı Belediyesi binasının önünde eylem yaptılar. Harmandalı Yerel Sorunları Çözme Komitesi üyesi Cebrail Sürücü, Harmandalı ve Çiğli halkı olarak beldelerindeki çöplüğe “hayır” dediklerini belirtti. Çöp dağlarının neredeyse evlerinin bahçesine dolacağını iddia eden Sürücü, okula giden çocukların yollara sıvanan atık suların mikrobunu sınıflarına taşıdığını, bunun sonucunda her gün onlarca çocuğun ateşli ve mikrobik hastalıklarla boğuştuğunu ve eğitimlerinin aksadığını kaydetti. Harmandalı’nda çöp depolama alanı olarak daha güvenli ve sağlıklı yer bulunmasının şart olduğunu vurgulayan Sürücü, şöyle konuştu:

“Balkonumuza çıkıp bir bardak çay içemiyoruz. Penceremizi açıp bir yudum temiz hava alamıyoruz. Radyasyonlu tıbbi atık suları yer altı ve yer üstü sularımızı, havamızı kirletiyor. Çöp kamyonlarından sızan zehirli sular yollarımızı kirletiyor. Yakında kadınlarımız 8 parmaklı, 3 kollu çocuk doğurursa hiç şaşırmayın.”

Kendilerine çöplükte gaz salınım bacaları olduğunun ve bunların çalıştığının bildirildiğini ifade eden Sürücü, “Biz ‘yok’ diyoruz. Bugüne kadar hangi yetkili gerekli denetimleri yaptı veya önlemleri aldı? Yarın Ümraniye örneği bir facia yaşandığında bunun hesabını verebilecekler mi?” diye konuştu. Açıklamaların ardından, vatandaşlar davul zurna eşliğinde halay çekti.

Akşam EGE- 05.04.2007{nomultithumb}